• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

عوارض استفاده از عینک برای اولین بار

اگر برای اولین بار است که از عینک استفاده می‌کنید، احتمالاً از اینکه می‌توانید واضح و خوب ببینید، هیجان‌زده شده اید. اما احساس  ناخوشایندی هم ممکن است داشته باشید، چرا که هنوز به عینک عادت ندارید و وقتی برای اولین بار جلوی آینه می‌ایستید، با خودتان احساس غریبگی می‌کنید.

سازگاری با عینک همیشه آسان نیست، به خصوص در چند روز اول، اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد. اگر در مورد این تجربه جدید نگران هستید که ناراحتی‌ای که اکنون احساس می‌کنید برای همیشه باقی بماند، باید بگوییم که این طور نیست. در این مقاله سعی کردیم به این مشکلات و ارائه راهکارهایی برای حل آن بپردازیم.

عوارض عینک جدید چیست؟


عوارض استفاده از عینک برای اولین بار

 1. سردرد

اگر اولین باری است که عینک می‌زنید، ممکن است سردرد داشته باشید. نگران نباشید. تجربه‌ی سردردهای جزئی با عینک جدید بسیار رایج است. فریم ‌ها فشار جدیدی روی پل بینی و شقیقه‌ها وارد می‌کنند؛ احساسی که باید کمی بگذرد تا به آن عادت کنید. همچنین ممکن است در چند روز اول قدری خستگی در چشمان خود احساس کنید. احتمالاً چشمان شما به تنظیم بیش از حد بدون عدسی مناسب عادت دارند و برای دیدن واضح به زمان نیاز دارند.

در بیشتر موارد، سردرد پس از چند روز به طور طبیعی از بین می‌رود. برای کمک به افزایش راحتی خود با عینک جدید خود، می‌توانید در طول روز از استفاده از عینک استراحت کوتاهی داشته باشید. با گذشت زمان، سعی کنید قبل از درآوردن آن را برای مدت طولانی‌تری بپوشید.

اگر سردرد شما شدید است و پس از چند روز از بین نرود یا حتی بدتر شود، حتما با چشم پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است قاب یا عدسی شما نیاز به تنظیم داشته باشد.

عینک جدید و چالش های آن

 1. احساس بیماری

همچنین ممکن است هنگام استفاده از عینک برای اولین بار حالت تهوع خفیف را تجربه کنید. این موضوع طبیعی است زیرا مغز شما در حال تطبیق با عدسی و بینایی جدید است. شما در نهایت بسیار واضح تر از قبل می‌بینید و درک عمق شما نیز ممکن است با بهبود دید شما تغییر کند.

این حالت تهوع معمولاً به دلیل تلاش مغز شما برای هماهنگی با چشمان شما است. این ناهماهنگی و تطابق احتمال دارد باعث ایجاد گیجی شود و می‌تواند منجر به حالت تهوع خفیف شود. مانند سردرد، این علائم نیز باید در عرض چند روز ناپدید شوند، اما می‌توانید در طول روز استراحت‌های کوتاهی داشته باشید و به چشمان خود استراحت داده و این حالات را کاهش دهید.

 1. خستگی چشم

خستگی چشم یکی دیگر از احساسات رایج هنگام استفاده از عینک برای اولین بار است. این مورد ممکن است ناشی از خستگی و درد چشمان شما قبل از عادت به لنزهای جدید باشد. سعی کنید تا زمانی که می‌توانید از عینک خود استفاده کنید - به خصوص با استفاده از عدسی‌ های اصلاحی یا نسخه‌های قوی. این فشار چشم ناشی از تنظیم مکانیکی چشمان شما با عدسی است. البته احساس خستگی در چند روز اول برای چشمان شما کاملاً طبیعی است، اما در صورت تداوم علائم با اپتومتریست خود تماس بگیرید.

عینک جدید و تاری دید

 1. تاری دید

ممکن است در اولین باری که شروع به استفاده از عینک می‌کنید، بینایی شما تار و مخدوش باشد. باید گفت اکنون که عینک دارید، چشمان و مغز شما در حال تلاش برای یادگیری و سازگاری با تصاویر جدید هستند. این مشکل معمولاً موقتی است.

به علت این تاری دید همیشه در چند روز اول مهم است که اقدامات ایمنی لازم را انجام دهید، یعنی از رانندگی و کار با ماشین آلات هنگام استفاده از عینک جدیدتان اجتناب کنید. اگر می‌توانید، قبل از اینکه پشت فرمان بنشینید یا به شدت به بینایی تیزبین خود تکیه کنید، چند روز به خود فرصت دهید تا با عینک جدید خود به دیدن عادت کنید.

 1. 5. سرگیجه

سرگیجه یکی دیگر از حالات رایج برای استفاده‌کنندگان عینک جدید است، به خصوص زمانی که عینک برای اصلاح شرایطی مانند آستیگماتیسم است. اکنون چشمان شما قوی‌تر شده است، بنابراین احتمالاً آنها را بیشتر حرکت می‌دهید و اصلاح دید خود را با سر خود جبران نمی‌کنید. عادت کردن به این احساس جدید مدتی طول می‌کشد، اما نباید مدت زیادی طولانی شود.

عینک جدید و دردسرهای آن
آیا عینک شما خیلی محکم است؟

گاهی اوقات، نسخه عدسی نیاز به تنظیم دارد. دلایلی وجود دارد که ممکن است عدسی عینک شما درست نباشد:

 • اپتومتریست ممکن است در حین معاینه اشتباه کرده باشد
 • ممکن است سازنده عینک در اندازه‌گیری واقعی عدسی اشتباه کرده باشد و عدسی با اندازه گیری های مشخص شده مطابقت نداشته باشد.
 • فریم با مرکز مردمک شما هماهنگی کامل نداشته باشند.
 • همچنین ممکن است فریم شما نامناسب باشند. هنگامی که فریم که لنزهای شما را نگه می‌‎دارد، فشار زیادی به بینی، گوش‌ها یا شقیقه‌ها وارد می‌کنند، می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شود که نادیده گرفتن آن سخت است. شما می‌خواهید که عینکتان تا حد امکان راحت باشد، بنابراین اگر احساس می‌کنید که مشکلی دارد، با اپتومتریست خود مشورت کنید.

اگر علائم ذکر شده در بالا برای هفته ها ادامه داشته باشد، شاید مشکل از نسخه باشد. شما باید به اپتومتریست مراجعه کنید و در مورد نگرانی های مربوط به نسخه صحبت کنید. ممکن است نیاز به آزمایش مجدد و تنظیم عدسی باشد. همچنین باید عدسی عینک خود را از مرکز فروش معتبر خریداری و از لنزهایی که برای شما مناسب نیستند اجتناب کنید.