• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

کارهایی که نباید بعد از جراحی گلوکوم انجام داد

گلوکوم یک بیماری جدی چشم است. زمانی اتفاق می افتد که سیستم تخلیه چشم به درستی کار نمی‌کند و مایع در چشم جمع می‌شود. این تجمع مایع می‌تواند باعث افزایش فشار چشم شود و سبب آسیب دائمی به عصب بینایی شود. این آسیب احتمال دارد باعث از بین رفتن دید محیطی فرد شود. با گذشت زمان، با پیشرفت بیماری، دید تونلی ممکن است رخ دهد.  اگر جراحی را برای اصلاح گلوکوم خود انتخاب می‌کنید، چند مورد وجود دارد که باید سعی کنید بعد از جراحی از آن‌ها اجتناب کنید.

گلوکوم


توصیه های پس از عمل برای بیماران مبتلا به گلوکوم

زمان بهبودی برای جراحی گلوکوم بر اساس بیمار و ویژگی های جراحی متفاوت است. به طور کلی، اکثر افراد در عرض سه تا شش هفته پس از عمل بهبود می‌یابند. اگر می‌خواهید جراحی موفقیت آمیز باشد، کارهای خاصی وجود دارد که نباید تا بهبودی کامل انجام دهید.

 • از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید: پس از جراحی، تاری دید و خارش چشم ‌ها غیرمعمول نیست که هر دوی این موارد ممکن است باعث مالیدن چشم ‌هایتان شوند. اگر قرار است به درستی بهبود پیدا کنید، باید در مقابل میل به مالش مقاومت کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید: در طول فرآیند بهبودی، باید از بلند کردن اجسام خودداری کنید. اگر به طور منظم به باشگاه می‌روید، بهتر است تا زمان بهبودی از رفتن به ورزش خودداری کنید. اگر شغل شما به بلند کردن اجسام سنگین نیاز دارد، باید با سرپرست خود در مورد اینکه تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید، در مورد انجام وظیفه سبک صحبت کنید.
 • از فعالیت‌های شدید خودداری کنید: در دوران نقاهت پس از جراحی، نیازی نیست هفته‌ها روی مبل دراز بکشید، اما باید از فعالیت‌های شدید خودداری کنید. مهم است که تا زمانی که جراح شما آن را تایید نکرده باشد، خم نشوید یا فعالیت‌های سنگین مانند دوچرخه‌سواری، دویدن یا وزنه برداری انجام ندهید.

  گلوکوم

 • شنا ممنوع: در دوران نقاهت پس از جراحی گلوکوم، باید از رفتن به استخر، جکوزی یا سونا خودداری کنید. این مکان‌ها محل رشد باکتری ها هستند که می‌تواند منجر به عفونت شود.
 • نباید تا زمانی که جراح مشخص اجازه نداده، از لنزهای تماسی استفاده نکنید. زیرا استفاده از لنزهای تماسی می‌تواند بر روند بهبودی چشم شما تأثیر بگذارد.
 • حداقل تا دو هفته از آرایش چشم خودداری کنید. همچنین توصیه می‌کنیم از استفاده از کرم صورت خودداری کنید.
 • اکیداً توصیه می‌کنیم حداقل به مدت سه هفته به چشمان خود فشار وارد نکنید. با وارد کردن فشار به چشم، در خطر اختلال در روند بهبودی چشم خود قرار می‌گیرید.
 • رانندگی نکنید: رانندگی در دوران نقاهت پس از جراحی گلوکوم، به ویژه بلافاصله پس از جراحی توصیه نمی شود. مطمئن شوید که کسی را دارید که بعد از جراحی شما را به خانه برساند و شما را به ملاقات های بعدی با چشم پزشک برساند. در طول ویزیت های بعدی، چشم پزشک به شما توصیه می‌کند که چه زمانی می‌توانید دوباره پشت فرمان بنشینید، اما به طور کلی، اکثر بیماران می‌توانند تقریباً دو هفته پس از جراحی رانندگی را از سر بگیرند. اما همیشه این موضوع را ابتدا با چشم پزشک خود در میان بگذارید