• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

چه کسانی نمی‌توانند از لنز چشمی استفاده کنند؟

 آیا می‌دانستید که از هر 4 نفر افراد 18 تا 24 ساله، یک نفر از لنزهای تماسی استفاده می‌کند؟ این آمار با درک مزایای لنزهای تماسی تعجب‌آور نیست. 45 میلیون شهروند ایالات متحده از لنز تماسی برای اصلاح بینایی خود استفاده می‌‎کنند.

از آنجایی که بسیاری از مردم به جای عینک، کانتکت لنزها را انتخاب می‌کنند، این سوال پیش می آید: آیا کسی هست که نتواند از لنز استفاده کند؟ در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

چه کسانی نمی‌توانند از لنز استفاده کنند؟

واجد شرایط بودن برای استفاده از لنز چشمی بستگی به نتایج معاینه چشم شما دارد. اپتومتریست شما تصمیم نهایی را خواهد گرفت. با این حال، خوب است بدانید چه کسانی نمی‌توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند (یا حداقل، چه کسانی ممکن است با مشکلات تماسی اشتباه مواجه شوند) تا خود را برای استفاده از این لنزها آماده کنید.

 چه کسانی نباید از لنز استفاده کنید

افرادی که خشکی مکرر چشم دارند

سندرم خشکی چشم چیست؟ اگر چشمان شما اشک کافی نداشته باشند و رطوبت خود را از دست بدهند، دچار خشکی چشم می‌شوید. چشمان شما برای سالم ماندن، مبارزه با عفونت‌های چشمی، حذف مواد زائد و سایر مواد به اشک نیاز دارند.

خشکی چشم، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد ازعینک به عینک استفاده می‌کنند، زیرا می‌توانند باعث سوزش شوند و از ماندن لنز روی چشم‌ها جلوگیری کنند. به گفته انجمن بینایی سنجی آمریکا (AOA) خشکی چشم همچنین می‌تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مشکلات قرنیه شود.

با این حال، داشتن خشکی چشم به این معنی نیست که هرگز نمی‌توانید لنز تماسی را بپوشید. چشم پزشک ممکن است لنز خاصی را توصیه کند، مانند لنزهای سفت و سخت قابل نفوذ به گاز، که لنزهای سخت رطوبت را بهتر از بسیاری از گزینه‌ها حفظ می‌کنند.

  • کسانی که آلرژی دارند

اما اگر به مواد لنز حساسیت دارید، ما شما را از پوشیدن لنز منع می‌کنیم. برخی از افراد به محلول تمیزکننده لنزهای تماسی نیز حساسیت دارند که می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تمیز نگه داشتن لنزها شود.

اگر به نظر می‌رسد که لنز چشمی شما در طول فصل آلرژی شما را آزار می‌دهد، اپتومتریست می‌تواند نوع انتخابی قطره چشم را برای جلوگیری از هرگونه سوزش چشم پیشنهاد کند. لنزهای تماسی روزانه یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که حساسیت دارند، زیرا این لنز باید هر شب دور ریخته شود.

چشم پزشک شما همچنین ممکن است به شما توصیه کند،در طول فصل آلرژی از عینک استفاده کنید. زیرا احتمال تماس آلرژن‌ها با چشم‌های شما کمتر خواهد بود، زیرا فریم‌ها و عدسی عینک شما مانع خواهند شد.

 عدسی تماسی برای چه کسانی ممنوع است
کسانی که به راحتی عفونت چشمی می‌گیرند

آیا می‌دانستید با پوشیدن لنزهای تماسی بخوابید، پنج برابر بیشتر احتمال دارد به عفونت چشم مبتلا شوید؟ عفونت های چشمی زمانی هم که لنزهای تماسی استفاده نمی‌کنید به اندازه کافی چالش برانگیز هستند - اما اگر این کار را انجام دهید، می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.

معمولاً می‌توانید با تمیز نگه داشتن لنزهای خود از عفونت چشم جلوگیری کنید. برای افرادی که لنزها را در مکانی ناامن مانند روی کنسول حمام به جای محفظه نگهداری می‌کنند، احتمال ابتلا به میکروب‌ها وعفونت چشم بیشتر است.

عفونت‌های شدید چشم نیز می‌توانند باعث از دست دادن بینایی شوند، به همین دلیل است که اگر نمی‌توانید لنزهای چشمی را ضدعفونی کنید یا آن را دور بیندازید، لنز تماسی را پیشنهاد نمی‌کنیم. اگر چشم پزشک شما می‌گوید که به دلیل عفونت های مکرر چشم دیگر نمی‌توانید از لنز تماسی استفاده کنید، بپرسید که آیا راهی برای کاهش خطر وجود دارد یا خیر.

خلاصه: چه کسی باید از لنز تماسی اجتناب کند؟

لنزهای تماسی طبق استانداردهای اکثر متخصصان چشم ایمن هستند. با این حال، اگر مراقب نباشید، می‌توانند مشکلاتی برای چشم شما ایجاد کنند.

در صورتی که واجد شرایط نباشید، چشم‌پزشک به شما اجازه خواهد داد، مثلاً اگر به لنزهای خاصی نیاز دارید که هنوز در بازار وجود ندارد یا اگر مشکلاتی با چشمان خود دارید، که لنزها می‌توانند آن را تشدید کنند.

در بسیاری از موارد، اپتومتریست شما می‌تواند وضعیت چشم شما را درمان کند و به تجویز لنز تماسی ادامه دهد. اما اگر خشکی چشم، آلرژی یا احتمال ابتلا به عفونت چشمی دارید، ممکن است عینک بهترین گزینه برای شما باشد.