• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

علت خارش چشم در نیمه شب چیست؟

نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شوید و چشمانتان احساس خارش می‌کند. سعی می‌کنید دوباره بخوابید، اما نمی‌توانید از این فکر کردن که چقدر ناراحت‌کننده است دست بردارید. احتمالا چشمتان را مالش می دهید تا قرمز و ملتهب شود، اما باز هم خارش ادامه دارد. این موضوع می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه یابد، اما هر چقدر هم که این روال شبانه دردناک و ناراحت‌کننده باشد، باید بدانید که شما تنها فردی نیستید که به این مشکل مبتلا است.

برای درمان خارش چشم ها در نیمه‌شب اول باید بدانید که چه چیزی باعث خارش چشم شما می‌شود. عوامل احتمالی زیادی برای این ناراحتی چشم شما وجود دارد. در این مقاله، علل ریشه‌ای احتمالی و راهکارهایی برای کاهش خارش چشم را توضیح خواهیم داد.

 چرا مردم در شب دچار خارش چشم می‌ شوند؟

در بیشتر موارد، خارش چشم در شب می‌تواند به این موضوع مربوط باشد که چشمان شما در تماس مستقیم با یک محرک است. به عنوان مثال، اگر مواد شیمیایی مانند شامپو، کلر استخر یا کرم ضد آفتاب در طول روز با چشم تماس پیدا کند، ممکن است باعث خارش آن شود. سایر محرک‌های رایج که می‌توانند باعث خارش چشم شوند عبارتند از:

 • آرایش چشم
 • مرطوب کننده‌های پوستی
 • صابون
 • محصولات پاک‌کننده‌ی آرایش

می‌توانید آرایش، مرطوب‌کننده یا کرم‌های ضدآفتاب دیگری را انتخاب کنید تا ببینید آیا این محصولات آرایشی علت خارش چشم هستند یا خیر.

استفاده از لنزهای تماسی برای مدت طولانی و همچنین گذاشتن یا خارج کردن نادرست آن‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد احساس خارش در چشم شود. ممکن است در مورد استفاده از لنز تماسی و نحوه کاهش سوزش هنگام استفاده از آن به مشاوره حرفه ای نیاز داشته باشید.

در موارد دیگر، خارش چشم در شب ممکن است نشان‌دهنده آلرژی باشد. این موضوع می‌تواند ناشی از آلرژی‌های فصلی گرده، مواد شوینده‌ای باشد که برای ملحفه‌های خود استفاده می‌کنید یا حساسیت به گرد و غبار. حتی هوای تمیز می‌تواند باعث خارش چشم شود، به خصوص زمانی که هوا بسیار گرم، بسیار سرد یا هوا خشک است.

در موارد نادر، احساس خارش در چشم ها می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد که ممکن است بینایی را تهدید کند، به عنوان مثال، یووئیت. اگر همراه با خارش ترشح یا تورم قابل توجهی داشتید، فوراً به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

 خارش چشم

چگونه می‌توان احساس خارش چشم را تسکین داد؟

بهترین راه برای تسکین خارش شبانه چشم بستگی به این دارد که چه چیزی باعث آن شده است. اگر یک محصول خانگی با چشمان شما تماس پیدا کرد و باعث احساس خارش شد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برچسب محصول را برای دستورالعمل‌های خاص بررسی کنید. اگرچه خارش یا سوزش ممکن است در ابتدا قابل توجه باشد، شستشوی ملایم چشم با آب معمولی معمولاً تسکین سریعی را به همراه دارد.

اگر آلرژی دارید، پزشک ممکن است قطره های چشمی خاصی را برای به حداقل رساندن هرگونه خارشی که ممکن است در طول فصل آلرژی تجربه کنید، تجویز کند. اگر از داروی آلرژی یا هر داروی دیگری استفاده می‌کنید که فکر می‌کنید باعث خارش چشم شما می‌شود، قبل از قطع مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

احساس خارش در چشم ناشی از خشکی چشم را معمولاً می‌توان با قطره های چشمی روان‌کننده (همچنین اشک مصنوعی) تسکین داد. به دنبال برندی باشید که حاوی مواد نگهدارنده نباشد، به خصوص اگر قصد دارید مکرراً از این قطره ها استفاده کنید. اگر ناراحتی چشم شما ادامه داشت، به چشم پزشک خود اطلاع دهید، زیرا سایر درمان های خشکی چشم ممکن است در تسکین احساس خارش در چشم موثرتر باشند.

کمپرس سرد نیز که به آرامی روی پلک های بسته اعمال می‌شود، می‌تواند احساس خارش را در چشمان شما تسکین دهد.

 آیا راه‌هایی برای جلوگیری از خارش چشم در شب وجود دارد؟

 1. به یک ایمونولوژیست حرفه‌ای یا متخصص آلرژی مراجعه کنید

تنها یک راه وجود دارد که بفهمید آیا آلرژی باعث خارش چشم در شب می‌شود. این موضوع توسط متخصص ایمنی یا آلرژی حرفه‌ای برای ارزیابی دقیق انجام می‌شود.

محرک‌های رایج شامل موهای حیوانات خانگی و گرد و غبار در خانه، اما محدود به آن نمی‌شوند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا تعویض داروها یا مراجعه به یک ایمونولوژیست حرفه‌ای یا متخصص آلرژی می‌تواند به یافتن و کاهش منبع خارش شبانه در چشمان شما کمک کند.

 1. زمان استفاده از نمایشگر را کاهش دهید

اگر از خشکی چشم یا سایر تحریکات چشمی مانند گرده، گرد و غبار یا بوهای شدید رنج می‌برید، برای مدت طولانی به صفحه نمایش خیره نشوید، زیرا می‌تواند تحریک را بدتر کند. علاوه بر این، استفاده از عینک آبی نور و فاصله گرفتن از صفحه نمایشگر به رفع این خستگی چشم نیز کمک می‌کند.


خارش و حساسیت چشم

 1. از محصولات ضد حساسیت استفاده کنید

مبتلایان به آلرژی تمایل دارند به دنبال مواردی با برچسب "هیپوآلرژیک" باشند تا از پاسخ آلرژیک جلوگیری کنند. محصولات ضد حساسیت آنهایی هستند که آلرژن کمتری دارند. با این حال، فقط به این دلیل که یک محصول به عنوان "کم حساسیت" تبلیغ می‌شود به این معنی نیست که در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد نمی‌کند. این موضوع به این دلیل است که طیف گسترده‌ای از حساسیت به مواد آلرژیک در بین افراد وجود دارد. اگر مشکوک به آلرژی به غذا، حیوان خانگی یا سایر موادی هستید که ممکن است باعث خارش چشم شود، با پزشک خود صحبت کنید و به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

 1. سعی کنید خارش نداشته باشید

هرگز چشم های تحریک شده خود را ماساژ ندهید، مهم نیست چقدر می‌خارند! سوزش را می‌توان با مالش یا خاراندن چشم ها تشدید کرد که باعث تولید هیستامین اضافی می‌شود.

همچنین سایش قرنیه یا عفونت چشم می‌تواند در اثر مالیدن شدید چشم ها ایجاد شود. سعی کنید چشم های خود را با آب تمیز بشویید یا از کمپرس سرد روی پلک‌های بسته خود استفاده کنید تا این ناراحتی را از بین ببرید.

 1. ایجاد چند تغییر

اگر علائم خارش چشم فقط در شب ظاهر شود، ممکن است با محیط خواب خود مشکل داشته باشید. آیا به تازگی تغییر دکور داده‌اید یا به مکان جدیدی نقل مکان کرده‌اید؟ آیا حیوان خانگی جدیدی در خانه دارید؟

اگر موارد فوق در مورد شما صدق نمی‌کند، باید عوامل دیگری را نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، آلرژی به کنه گرد و غبار ممکن است مقصر باشد. این موجودات میکروسکوپی محیط‌های گرم و مرطوب را دوست دارند، محیط‌هایی مانند بالش‌ها، لحاف‌ها و تشک‌ها. وجود کنه‌های گرد و غبار می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شود و و منبع تحریک چشم شما باشد.

برای کاهش تاثیر این عوامل، ملحفه‌های تخت خود را به طور مرتب عوض کنید ( مثلاً هفته‌ای یکبار) و قبل و بعد از خواب ملافه‌های خود را کاملاً تکان دهید. اگر از پنکه در شب استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کاملاً تمیز شده و گرد و غبار در آن وجود ندارد.

چه زمانی با چشم پزشک مشورت کنیم؟

اگر خارش چشم شما در شب با درد، حساسیت بیش از حد به نور، ترشحات، تاری دید، برق زدگی، دوبینی، ناتوانی در خواب یا سایر علائم غیرمنتظره همراه است، فوراً به چشم پزشک خود مراجعه کنید.