• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

چرا خرد کردن پیاز اشک چشمان ما را در می‌آورد؟

 پیاز سومین صنعت بزرگ سبزیجات تازه در ایالات متحده است. پیاز چه  به صورت پخته باشد یا سرخ شده، در تهیه‌ی انواع غذاها کاربرد دارد. اما برش دادن و خرد کردن این سبزی دلپذیر اغلب منجر به اشک و آبریزش بینی می‌شود. اشکی که هنگام خرد کردن پیاز می‌ریزید ناشی از هیچ نوع برانگیختگی احساسی نیست. آنها اشک‌های رفلکس هستند که با قرار گرفتن در آماج محرک پیاز تحریک می‌شوند.

قبل از خرد کردن پیاز بهتر است این مطلب را بخوانید تا بدانید چرا پیاز شما را به گریه می‌اندازد و چگونه از اشک‌های ناشی از تهیه این غذای محبوب آشپزخانه جلوگیری کنید.

 چرا پیاز باعث اشک چشم می‌شود

 
چرا پیاز باعث اشک ریزی می‌شود؟

پیاز از سبزیجاتی است که گوگرد را از خاکی که در آن کشت می‌شود، جذب می‌کند. هنگام خرد کردن، مولکول‌های خود را می‌شکند، بنابراین اجزای آن تبخیر شده و در محیط پراکنده می‌شوند. به طور خاص، سولفوکسیدهای اسید آمینه به گاز گوگرد تبدیل می‌شوند که در تماس با سطح چشم، تحریک و پارگی رفلکس ایجاد می کند.

بنابراین، وقتی پیاز را خرد می‌کنیم، گوگرد موجود در آن آزاد می‌شود و سیستم چشمی ما از خود در برابر اسید سولفوریک محافظت می‌کند تا از آسیب بیشتر به چشم‌ها جلوگیری کند. به همین دلیل اگر کل پیاز را در دست بگیریم این اتفاق نمی‌افتد.

  چگونه جلوی ریزش اشک ناشی از پیاز را بگیریم


روش‌های جلوگیری از ریزش اشک چشم، هنگام خرد کردن پیاز

ما نمی‌توانیم از آزاد کردن گوگردی که پیاز ذخیره کرده است جلوگیری کنیم، اما می‌توانیم از شدت ایجاد اشک آن جلوگیری کنیم.  

 • توصیه می‌شود برای برش پیازاز چاقویی با تیغه بسیار تیز استفاده کنید، زیرا هر چه برش تمیزتر باشد، گوگرد کمتری در هوا تبخیر می‌شود.
 • بین خود و پیاز خامی که می‌برید فاصله یا مانعی قرار دهید. پیازهای ورقه شده را زیر شیشه قرار دهید یا محل کار خود را از آن دور کنید.
 • چشمان خود را با آب خنک و تمیز بشویید.
 • برای کمک به کاهش سوزش، کمپرس خنک یا خیار خنک را روی چشمان خود قرار دهید.
 • برای شستشوی چشم از قطره‌های چشمی استفاده کنید.
 • در صورت امکان، همچنین پیشنهاد می‌شود هنگام دست زدن به پیاز، تهویه را روشن کنید تا بخشی از گاز گوگرد موجود در محیط حذف شود.
 • به همین ترتیب، شستن یا یخ زدن پیاز قبل از برش، حضور این مواد شیمیایی را کاهش می‌دهد و اثر تحریک کنندگی آنها را بر روی سطح چشم کاهش می‌دهد. اما این فرآیندها ممکن است بر طعم و بافت پیاز تأثیر بگذارد. 

آیا افرادی که لنز می‌زنند در مقابل پیاز تحریک پذیر تر هستند


آیا استفاده‌کنندگان از لنز تماسی بیشتر تحت تأثیر پیاز قرار می گیرند؟

در افرادی که از لنز استفاده می‌کنند، از یک طرف، لنز تماسی، قرنیه را که حاوی اعصاب و گیرنده‌های درد است، می‌پوشاند و به گاز آزاد شده هنگام برش پیاز واکنش نشان می‌دهد. اما از طرف دیگر، لنزهای تماسی می‌توانند لایه اشکی را مختل کنند و ممکن است منجر به خشکی چشم شوند که بر تولید اشک تأثیر می‌گذارد. خشکی چشم‌ها می‌تواند تحریک پیاز برش را بدتر کند.

 آیا نوع پیاز در به اشک انداختن چشم‌های ما مهم است؟

انواع مختلفی از پیاز وجود دارد، از جمله برخی که اشک کمتری تولید می کنند.

پیازهایی که شدیدترین واکنش شیمیایی را ایجاد می کنند، مانند پیازهای زرد، قرمز و سفید، دارای ترکیبات بیشتری از گوگرد هستند.

بعضی از انواع شیرین‌ترپیاز مانند پیاز سبز، گوگرد و تندی کمتری دارند و در بیشتر افراد اشک کمتری تولید می‌کنند.

امروزه از طریق دگرگونی ژنتیکی، دانشمندان محصولات کشاورزی انواع پیاز بدون اشک را نیز تولید کرده اند. اما هنوز این مورد به تولید انبوه نرسیده‌است. پیاز بدون اشک به نام Sunions در برخی از بازارهای جهان وجود دارد.