• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

تماس چشمی، یک اصل مهم در ارتباطات حضوری

 برقراری تماس چشمی همیشه و برای همه افراد آسان نیست. گاهی‌اوقات ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید، به خصوص زمانی که هنوز با طرف مقابلتان خیلی گرم و صمیمی نشده‌اید. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا تماس چشمی اهمیت دارد و برای بهبود مهارت‌ در ارتباطات چشمی خود چه کاری می‌توانید انجام دهید.

اهمیت ارتباط چشمی در ارتباطات

تماس چشمی، بخش مهمی از ارتباطات امروزی است. اما برای اینکه بفهمیم چرا این موضوع اهمیت دارد، ابتدا باید به یک پرسش مهم پاسخ دهیم: تماس چشمی به چه معناست؟

تماس چشمی زمانی اتفاق می‌افتد که دو نفر به طور همزمان به چشمان یکدیگر نگاه کنند. این کار نوعی ارتباط غیرکلامی است که انسان‌ها از آن برای برقراری ارتباط با بسیاری از اشکال احساسات استفاده می‌کنند.

ما انسان‌ها  به دلیل مقدار سفیدی که عنبیه ما را احاطه کرده‌است، به راحتی می‌توانیم ببینیم که طرف مقابلمان به کجا نگاه می‌کند. در نتیجه، ما متوجه می‌شویم که یک نفر به کجا نگاه می‌کند، حتی وقتی سرش را حرکت ندهد. به همین دلیل است که ارتباط چشمی نقش مهمی در ارتباط دارد.


چرا تماس چشمی مهم است


در ادامه چهار دلیل مهم بودن ارتباط چشمی را بررسی می‌کنیم:

۱- با دیگران پیوند برقرار کنید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تماس چشمی سیستم لیمبیک را فعال می‌‌کند. به این صورت که همان نورون ‌هایی که در مغز فردی که با او تماس چشمی برقرار می‌کنید شلیک می‌شود که در مغز شما نیز شلیک می‌شوند.

بنابراین، اگر چشم افراد با شادی ارتباط برقرار می‌کند، نورون های مغز شما نیز برای احساس شادی فعال می‌شوند. این به اشتراک‌گذاری حالات عاطفی می‌تواند به شما کمک کند تا با دیگران پیوند برقرار کنید و همدلی بین افراد را افزایش دهید.

2- صداقت را نشان دهید

تماس چشمی خوب نشان دهنده صداقت در طول مکالمه است. چشم ها بخش مرکزی ارتباطات غیرکلامی هستند. آنها طیفی از احساسات را نشان می‌دهند که کلمات نمی‌توانند آن‌ها را بیان کنند. صداقت می‌تواند در ایجاد اعتماد بین دو نفر در کمک کند.

3 - مقاومت خود را در برابر متقاعدسازی افزایش دهید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تماس مستقیم چشمی می‌تواند شما را در مقابل تاکتیک‌های متقاعدسازی و تأثیرگذاری مقاوم‌تر کند. می‌توانید از این نشانه غیرکلامی برای آگاهی بیشتر از تأثیر دیگران بر خود استفاده کنید.

 4- بهبود تفاهم بین مردم

سوء تفاهم آسان است، حتی زمانی که دو نفر معتقدند که هر دو با دقت بهم گوش می‌دهند. برقراری ارتباط چشمی به  افراد کمک می‌کند تا روی مکالمه تمرکز کنند و حالات چهره هم را بخوانند. این کار می‌تواند درک متقابل را نیز بهبود بخشد. این مورد نیز به طور قابل توجهی ارتباطات را مستحکم می‌‎کند.

5- ایجاد احترام

در نهایت، برقراری ارتباط چشمی باعث احترام می‌شود. نگاه کردن به چشمان کسی که با او صحبت می‌کنید به او القاء می‌کند که نزد شما محترم و مهم است.  


ارتباط چشمی موثر
3 نکته که باید در مورد تماس چشمی بدانید

تماس چشمی به دلایلی که در بالا ذکر کردیم مفید است، اما حقایق دیگری وجود دارد که آن را به مفهومی جالب و مهم تبدیل می‌کند. در ادامه به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1 - تماس چشمی به دیگران کمک می‌کند تا آنچه را که شما بیان کردید، به خاطر بسپارند

وقتی در حین مکالمه، ارتباط چشمی را به اشتراک می‌گذارید، چیزهای بیشتری را به یاد می‌آورید که طرف مقابل گفته است. عکس این مورد نیز صادق است. دیگران بیشتر از آنچه شما گفتید را حفظ خواهند کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که در طول یک تماس ویدیویی، شرکت‌کنندگان اطلاعات بیشتری از تماس را در زمانی که تماس چشمی بیشتری وجود داشت حفظ می‌کردند و مردم حتی برای دریافت این مزیت نیازی به تماس چشمی زیاد ندارند. محققان دریافتند که نگاه مستقیم در 30 درصد از تعاملات، تمام آن چیزی است که شرکت‌کنندگان لازم است تا آنچه را که از تماس به یاد می‌آورند، به میزان قابل توجهی در خاطر خود حفظ کنند.

2-تماس چشمی می‌تواند به خودآگاهی کمک کند

خودآگاه بودن به این معنی است که شما از آنچه در حال حاضر در بدنتان می‌گذرد آگاه هستید. بر اساس پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه پاریس، تماس چشمی می‌تواند در این مورد کمک کند. این پژوهش نشان داد که افراد هنگام برقراری تماس چشمی موثر نسبت به زمانی‌که از تماس چشمی اجتناب می‌کنند، خودآگاهی بیشتری دارند. محققان این نظریه را مطرح می‌کنند که وقتی دیگران به ما نگاه می‌کنند، ما بیشتر روی بدن و رفتار خود تمرکز می‌کنیم.

ارتباط چشمی عالی

3 -تماس چشمی، جذابیت ایجاد می‌کند

تحقیقات نشان می‌دهد که انسان ها هنگام برقراری تماس چشمی، افراد دیگر را جذاب‌تر می‌یابند. لبخند زدن نیز می‌تواند به ایجاد جذابیت کمک کند. درست است که ارتباط چشمی برای روابط شخصی مهم است، اما این موضوع در محل کار نیز اهمیت دارد. وقتی به چشمان افراد نگاه می‌کنید، همکاران تمایل بیشتری به ایجاد روابط با شما خواهند داشت. از سوی دیگر، نبود هیج تماس چشمی‌ای می‌تواند نشان‌دهنده کمبود اعتماد به نفس در فرد باشد.

 
5 نکته برای برقراری ارتباط چشمی موثر

اگر موقع ارتباط با دیگران نمی‌توانید ارتباط چشمی برقرار کنید یا از این کار می‌ترسید پنج نکته زیر می‌تواند به بهبود روابط شما و کاهش این اضطراب کمک کند.

1-قبل از شروع صحبت، تماس چشمی برقرار کنید

قبل از اینکه اولین کلمه خود را به زبان بیاورید، تماس چشمی برقرار کنید. وقتی تماس برقرار شد، می‌توانید صحبت رو در رو را شروع کنید.

2-  نگاه خود را هر بار به مدت 4 تا 5 ثانیه نگه دارید

نمی‌دانید که چقدر باید نگاه خود را روی فرد مقابل نگه دارید یا چقدر باید تماس چشمی برقرار کنید؟ سعی کنید هر بار چهار تا پنج ثانیه به چشمان افراد نگاه کنید. به جای نگاه کردن به پایین هنگام قطع ارتباط چشمی، به پهلو نگاه کنید. سپس، می‌توانید تماس چشمی را از سر بگیرید.

تماس چشمی

3- از ژست‌ها استفاده کنید

آیا تا به حال احساس ناراحتی می‌کنید و می‌خواهید تماس چشمی را قطع کنید؟ به جای نگاه کردن به دور، سعی کنید از حرکات و زبان بدن استفاده کنید. می‌توانید سرتان را تکان دهید، از دستان خود استفاده کنید یا از سایر حرکاتی که معمولاً در طول مکالمه انجام می‌دهید بهره بگیرید. این کار طبیعی‌تر از نگاه کردن به دور است.

4- چشمان خود را به آرامی حرکت دهید

هنگامی‌که تماس چشمی را قطع می‌کنید، از نگاه کردن خیلی سریع خودداری کنید. این موضوع می‌تواند شما را عصبی نشان دهد. در عوض، به آرامی به دور نگاه کنید.

5- در 50 درصد مواقع تماس چشمی را حفظ کنید

وقتی با کسی بحث می کنید، از قانون 50/70 استفاده کنید. این بدان معناست که شما باید بین 50 تا 70 درصد مواقع تماس چشمی داشته باشید. این میزان تماس چشمی را هم در حین صحبت و هم در حین گوش دادن حفظ کنید.