• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی ممنوع

خیره شدن به تلفن همراه به چشم‌ها آسیب می‌زند و ممکن است در اثر زیاده‌روی باعث بیماری‌هایی نظیر خشکی چشم شود.

اگر افراد به طور مداوم و طولانی به صفحه نمایش خیره شوند، ممکن است آسیب‌های جدی به چشم وارد شود. افرادی که به سختی از چشم خود کار می‌کشند بیشتر دچار سوزش و درد می‌شوند و حتی بعد از گذشت زمان، چشمشان در اثر نگاه طولانی و مداوم ضعیف خواهد شد.

بدن تمام افراد از نوعی چرخه طبیعی پیروی می‌کند که کمک خواهد کرد تا در طول روز بیدار و هوشیار باشند و در شب استراحت کافی داشته باشند اما وقتی موقع آماده شدن برای خواب به صفحات دستگاه‌های الکترونیکی نگاه می‌کنید، مغز گیج می‌شود زیرا برای مغز شبیه به نور در زمان صبح است و همان تاثیر را روی مغز می‌گذارد. این نور موجب می‌شود تا مغز تولید ملاتونین را متوقف کند. ملاتونین همان هورمونی است که به بدن اجازه می‌دهد تا رسیدن زمان خواب را حس کند.

بنابراین بهتر است افراد پیش از زیاده‌روی در استفاده از تکنولوژی‌های روز مانند تلفن همراه و نرم‌افزارهای هیجان‌انگیز به فکر سلامتی خود باشند و از نحوه بهره‌گیری مطلوب آنها مطلع شوند. استفاده بی‌رویه از تکنولوژی تهدید بسیار جدی برای آیندگان است.

 

 

خیره شدن به تلفن همراه در شرایط عادی هم با اینکه به چشمان آسیب می‌زند، ممکن است در اثر زیاده‌روی باعث بیماری‌هایی نظیر خشکی چشم و غیره شود، اما یک عادت اشتباه در نحوه‌ خیره شدن به تلفن همراه وجود دارد و آن هم خیره شدن تنها با استفاده از یک چشم است. شاید برای خیلی از افراد هم پیش آمده باشد که هنگامی‌ که روی تخت‌خواب دراز کشیده‌اند و روی پهلوی خود قرار گرفته‌اند، یک چشمشان را درون بالشت فرو ببرند یا حتی آنها را می‌بندند و با چشم دیگر به صفحه‌ نمایشگر تلفن همراه، تبلت یا لپ‌تاپ خیره می‌شوند.

این عمل در فرد باعث می‌شود که یکی از چشم‌های او به روشنایی و دیگری به تاریکی عادت کند. این اتفاق موجب اختلال و مشکل در دید فرد می‌شود. در نتیجه هنگامی‌ که چراغ‌ها را خاموش می‌کنند و هر دو چشم در معرض تاریکی قرار می‌‌گیرند، آن چشمی که با روشنایی سازگار شده و عادت کرده بود، دچار نابینایی موقت می‌شود و برای فرد، یک حالت کوری موقت ایجاد می‌شود و حس اختلال بینایی در چشمانش به وجود می‌آید.

البته همه افراد درصورت استفاده طولانی‌مدت از رایانه باید عینک‌های ویژه کار با رایانه بزنند که دارای پوشش ویژه ضدتابش‌های آسیب زا باشد.

دکتر سعید یادگاری، متخصص چشم

 

اگر به دنبال یک عدسی عینک مناسب برای کار با رایانه و یا تلفن همراه هستید، این مطلب را بخوانید.