• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

مقالات

آنچه باید در مورد لیزیک و خشکی چشم بدانید

آنچه باید در مورد لیزیک و خشکی چشم بدانید

جراحی لیزیک روشی است که در آن از لیزر برای کمک به اصلاح عیوب انکساری چشم و بهبود توانایی تمرکز چشم استفاده می‌شود.در طول عمل لیزیک، لیزر ویژه‌ای قرنیه را تغییر می‌دهد تا نور در پشت چشم متمرکز شود. این کار قدرت تمرکز چشم‌ها را افزایش داده و بینایی را بهبود می‌بخشد.

در ضمن اینکه لیزیک می‌تواند بینایی را بهبود بخشد، اما ممکن است برای همه افراد، از جمله افرادی که خشکی چشم دارند، مناسب نباشد. در برخی موارد، خشکی چشم نیز ممکن است از عوارض جراحی لیزیک باشد. خشکی چشم معمولاً به حالتی گفته می‌شود که چشم به اندازه‌ی کافی اشک تولید نمی‌کند. این شرایط ممکن است به دلیل عدم تولید اشک کافی از چشم، تولید نکردن نوع صحیح اشک، یا تحت تاثیر قرار گرفتن لایه اشکی در چشم اتفاق بیفتد. 

در این مقاله در مورد خطر خشکی چشم پس از عمل لیزیک و اینکه آیا افراد مبتلا به خشکی چشم می‌توانند جراحی لیزیک انجام دهند، صحبت می‌کنیم.

راهنمای خرید عینک نور آبی

راهنمای خرید عینک نور آبی

از منابع ایجاد نور آبی می‌توان به  نور خورشید، نور LED و دستگاه‌های دیجیتالی اشاره کرد. قرار گرفتن در آماج نور آبی طبیعی به تنظیم ساعت طبیعی بدن کمک می‌کند، اما از آنجایی‌که هر چیزی زیادش ضرر دارد،  نور آبی بیش از حد نیز در طول عصر و شب می‌تواند باعث خستگی چشم و اختلال خواب شود. یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن از آسیب‌های این نور به چشم جلوگیری کرد، عینک نور آبی است. در این مقاله درباره‌ی نحوه خرید عینک نور آبی بیشتر می‌آموزیم تا بتوانیم از چشممان بهتر محافظت کنیم.

چه خطراتی پس از جراحی آب‌مروارید ممکن است بیمار را تهدید کند؟

چه خطراتی پس از جراحی آب‌مروارید ممکن است بیمار را تهدید کند؟

خطرات جراحی آب مروارید به خوبی شناخته شده و مورد مطالعه قرار گرفته؛ چرا که این عمل از رایج‌ترین عمل‌های انجام شده در جهان است. اگر این جراحی به صورت ایمن و موثر انجام شود، اکثر بیماران با برداشتن آب مروارید، بینایی بهتری خواهند داشت. عوارض ناشی از جراحی آب مروارید نادر است و در صورت وجود مشکلات، اکثر آنها با موفقیت درمان می‌شوند. طبق گزارش انجمن جراحی آب مروارید و عیوب انکساری آمریکا (ASCRS)، سالانه ۳ میلیون آمریکایی تحت عمل جراحی آب‌مروارید قرار می‌گیرند که میزان موفقیت کلی آن 98 درصد یا بیشتر است.

اما در این مقاله قصد داریم از خطراتی که پس از جراحی آب مروارید برای چشم ایجاد می‌شود برایتان بگوییم.

 پنج علت حساسیت چشم به نور خورشید و درمان آن

پنج علت حساسیت چشم به نور خورشید و درمان آن

شاید برای شما هم پیش آمده که در وسط روز بیرون از خانه بودید و ناگهان متوجه شدید که عینک آفتابی‌تان را در منزل جا گذاشته‌اید. احتمالاً بلافاصله متوجه‌ حساسیت چشم‌هایتان به نور خورشید شده‌اید. مدام پلک زدید و سعی کردید تا با دستتان از چشم‌ها مراقبت کنید و به نوعی از ورود نور شدید به چشم جلوگیری کنید. این موضوع برای همه‌ی ما عادی است و علت آن این است که چشم‌های ما به طور طبیعی نسبت به نور خورشید حساس است و باید از چشم خود در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید محافظت کنیم.

حساسیت به نور حتی می‌تواند فعالیت‌های عادی زندگی فرد را در طول روز مانند رانندگی با دشواری روبرو کند. به‌طوریکه رانندگی در نور شدید خورشید (حتی با داشتن عینک آفتابی) یا هنگام شب برای فرد غیر ممکن خواهد شد. این حالت مانند تجربه‌‌ی موقتی است که موقع خروج از سالن تاریک سینما هنگام ظهر و نور شدید احساس می‌کنیم. اما فتوفوبیا یک مشکل تمام وقت است. در این مقاله، در مورد اینکه چرا چشم‌ها به نور خورشید حساس می‌شود صحبت می‌کنیم و توصیه‌هایی را نیز برای کاهش این عارضه ارائه خواهیم داد.

انواع و اقسام لنزهای مخصوص عینک‌ آفتابی

انواع و اقسام لنزهای مخصوص عینک‌ آفتابی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید عینک آفتابی به عنوان یک تکنیک اصلی بقا و حیات در جنگ جهانی دوم به کار برده شد. در آن دوران، مردم رنگ عینک خود را به شدت تیره می‌کردند تا چشمانشان را از نور محافظت کنند. به تدریج، عینک آفتابی به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از پوشاک و استایل شناخته شد. با وجود اینکه مد هر روز در حال تغییر است، اما عینک آفتابی همچنان جایگاه خود را به عنوان بخش برجسته پوشاک، سلامت و مراقبت از چشم حفظ کرده است.

با توجه به اهمیت عینک آفتابی در سلامت چشم قصد داریم در این مقاله به انواع مختلف لنزهای عینک آفتابی، کاربرد و همچنین تأثیر آن‌ها بر چشم بپردازیم.

 

درباره‌ی بیماری چشمی نیستاگموس بیشتر بدانیم

درباره‌ی بیماری چشمی نیستاگموس بیشتر بدانیم

نیستاگموس (NYSTAGMUS) عارضه‌ای است که باعث حرکات مکرر و غیر ارادی چشم شده و می‌تواند روی یک یا هر دو چشم تأثیر بگذارد. این حرکت غیر ارادی ممکن است چندین شکل داشته باشد مثل بالا و پایین، پهلو به پهلو یا حرکت دایره‌ای.

زندگی با نیستاگموس بر بینایی، تعادل، هماهنگی و درک عمق دید فرد تأثیر می‌گذارد. اپتومتریست با معاینه‌ی چشم می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. در این مقاله قصد داریم به بیماری چشمی نیستاگموس و علل ایجاد آن بپردازیم.

بهترین کاندیداهای لنزهای فتوکرومیک

بهترین کاندیداهای لنزهای فتوکرومیک

آیا می‌دانید چه کسی بهترین کاندید برای استفاده از عدسی‌ فتوکرومیک است؟ به شما یک تقلب می‌رسانیم! افرادی که بیشتر کفش ورزشی می‌پوشند!

اگر به دنبال راه‌ تازه‌ای برای ارائه‌ی بهترین خدمات بهبود بینایی و محافظت از چشم به بیماران خود هستید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که لنزهای فتوکرومیک را برای آنها تجویز کنید.

فشار مغز، فشار چشم را کنترل می‌کند

فشار مغز، فشار چشم را کنترل می‌کند

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا جنوبی (USF) مسیر بازخورد جدیدی را از مغز به چشم کشف کرده‌اند که فشار چشم را تعدیل می‌کند. این موضوع در پیشرفت تشخیص و درمان گلوکوم نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد.

لنزهای فشرده و ضریب بالا چیست و چه کارایی دارد؟

لنزهای فشرده و ضریب بالا چیست و چه کارایی دارد؟

لنزهای با ضریب بالا عدسی‌هایی هستند که نازک‌تر و سبک‌تر از لنزهای معمولی طراحی شده اند. این عدسی‌ها عموماً برای افرادی توصیه می‌شود که دارای عیوب انکساری شدید و نمره‌ی بالای نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستند. در این مقاله به عملکرد این لنزها پرداختیم و اینکه چه تفاوتی با دیگر عدسی‌ها دارند. 

پنج علت مهم برای استفاده از عینک نور آبی

پنج علت مهم برای استفاده از عینک نور آبی

این روزها به علت پاندمی کرونا، مردم بیش از هر زمان دیگری با دستگاه‌های دیجیتالی کار می‌کنند. از تلفن همراه و تبلت گرفته تا صفحه تلویزیون و لپ‌تاپ. گفته می‌شود بزرگسالان بیش از شش ساعت و نوجوانان حدود هفت ساعت در روز  را در مقابل صفحات نمایشگر دیجیتال می‌گذرانند.

اما جدا از اتفاقات و مشکلاتی که ممکن است برای ستون فقرات و بخش‌های فیزیولوژیکی بدن پیش آید که ناشی از گذراندن مدت زمان زیادی در  شبکه‌های اجتماعی، خواندن اخبار یا تماشای برنامه‌های تلویزیونی است، نور آبی صفحه‌ی نمایشگر می‌تواند بر سلامت چشم نیز تأثیر بگذارد. سوفیا بارنز، دکترای اپتومتری گروه تحقیقاتی Vision Corner از کارشناسان نور آبی است. او در این مقاله به ما می‌گوید که چرا باید از عینک‌های محافظ نور آبی استفاده کنیم.

فواید عینک بی‌پایان است

فواید عینک بی‌پایان است

فواید استفاده از عینک بی پایان است! شما می‌توانید با عینک بینایی خود را اصلاح کنید و یا از چشمانتان در برابر پرتوی فرابنفش (UV) محافظت کنید. اگر مراقب عینکتان هم باشید حتما دیده‌اید که بیشتر عینک‌ها بین یک تا سه سال دوام می‌آورند و شما کم‌تر مجبور به قاب جایگزین خواهید بود. اما آیا استفاده از عینک باعث بهبود بینایی می‌شود؟ در این مقاله بیشتر درباره‌ی این موضوع صحبت کردیم.

زندگی با قوز قرنیه چگونه خواهد بود؟

زندگی با قوز قرنیه چگونه خواهد بود؟

مشکلات چشمی می‌تواند برای فرد یک معضل جدی باشد و کیفیت زندگی او را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. مشکلات قرنیه ممکن است در اموری مانند رانندگی یا خواندن کتاب، فرد را به سختی بیاندازد و از این رو نگران کننده باشد. بسیاری از این بیماری‌های چشمی دیرتر و برخی نیز زودتر بروز می‌کنند. خوشبختانه امروزه درمان‌های موثری برای بیشتر مشکلات چشمی وجود دارد. از عینک گرفته تا جراحی لیزیک، همه‌ی این‌ها با پیشرفت‌هایی که در چشم پزشکی ایجاد شده، این امکان را می‌دهد تا متخصصان با خاطر آسوده‌تری به اصلاح یا بازیابی بینایی افراد بپردازند.

قوز قرنیه برکیفیت بینایی تأثیر می‌گذارد و در صورت عدم درمان مناسب و به موقع می‌تواند اثرات آسیب‌زای طولانی مدت داشته باشد. بسیاری از مبتلایان ممکن است به دنبال ابتلا به این بیماری، دچار حساسیت به نور و تاری دید شود. این تغییر شکل در قرنیه می‌تواند در کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند یا دچار آسیب قرنیه هستند نیز مشکل ایجاد کند.

پنج موردی که باید در مورد اکستنشن مژه‌ها بدانید

پنج موردی که باید در مورد اکستنشن مژه‌ها بدانید

بسیاری از افراد به جای ریمل، مژه مصنوعی را انتخاب می‌ کنند. این انتخاب به این دلیل است که در نظر افراد دیگر مژه‌ها به طور طبیعی طولانی و زیباتربه نظرمی رسند. اکثریت برندها ادعا می‌کنند که ماندگار هستند و این یک پیشنهاد و راه حل آسان برای خانم‌هایی است که زمان محدودی را برای انجام کارهای زیبایی دارند. اما آیا هنگام قرار دادن محلول‌های مصنوعی مژه خطری وجود دارد؟ آیا مژه مصنوعی به سلامت چشم آسیب می‌رساند؟ در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به این موضوع داریم و به پنج نکته مهم درباره‌ی اکتشن مژه‌ها اشاره کردیم که دعوت می‌کنیم تا پایان آن را بخوانید.

فلاتر چشم یا مگس‌پران، علل ، علائم و درمان

فلاتر چشم یا مگس‌پران، علل ، علائم و درمان

فلاتر یا اجسام شناور به صورت لکه‌های کوچکی به نظر می‌رسند که در میدان دید ظاهر می‌شوند. ممکن است وقتی به چیزی روشن مانند کاغذ سفید یا آسمان آبی نگاه می‌کنید، این فلاترها برجسته ‌تر شوند. آن‌ها ممکن است شما را آزار دهند، اما نباید بینایی را مختل کنند.

می‌توان با وجود این اجسام شناور زندگی کرد و آنها را نادیده گرفت. با گذشت زمان ممکن است کم‌تر متوجه آنها شوید. فلاترها اگر خیلی شدید باشند نیاز به درمان داشته باشند.

آیا استفاده از عینک بینایی را بدتر می‌کند؟

آیا استفاده از عینک بینایی را بدتر می‌کند؟

گروهی از افراد معتقدند که استفاده ازعینک باعث می‌شود چشم به آنها تکیه کند و عملکردش به آنها وابسته باشد. بنابراین عضلاتی که باعث تمرکز عدسی چشم می‌شوند آتروفی می‌کنند و بینایی بدترمی‌شود. برخی دیگر نیزمعتقدند که استفاده از عینک طبی اشتباه ممکن است به بینایی شما آسیب برساند. اما باید بگوییم هر دوی این باورها نادرست هستند.

عیوب انکساری بدون توجه به اینکه عینک می‌زنید یا نه، پیشرفت خواهد کرد؛ اما استفاده ازعینک به معنای بهتر دیدن است. اگر بزرگسالان از نسخه‌ی اشتباهی استفاده کنند، ممکن است دچار خستگی چشم شوند، اما به بینایی‌شان آسیب نمی‌رسد. اما اگر کودکان از نسخه‌ی اشتباهی استفاده کنند، ممکن است این کار به پیشرفت نزدیک‌بینی در آن‌ها منجر شود.

1 2 3 4 5  >>