• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

مقالات

پرسش و پاسخ درباره رتینوپاتی دیابتی

پرسش و پاسخ درباره رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که می‌تواند به بینایی شما آسیب برساند. مهم است که رتینوپاتی دیابتی قبل از بدتر شدن آن تشخیص داده شود. در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش‌های متداول در مورد این بیماری پاسخ دهیم.

لنزهای تماسی چقدر عمر می‌کنند؟

لنزهای تماسی چقدر عمر می‌کنند؟

بیش از 45 میلیون آمریکایی برای اصلاح دید خود از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند. لنزها به شما کمک می‌کنند تا زمانی که عینک با حوصله یا فعالیت شما سازگاری ندارد، به وضوح عینک خود را ببینید.

قبل از انتخاب لنزهای تماسی، یادگیری شیوه‌های مراقبت و استفاده صحیح از آن ضروری است. لنز تماسی بسته به نوع آن، می‌تواند یک روز، چند هفته یا بیشتر قابل استفاده باشد. پیش از هر اقدامی با اپتومتریست خود در مورد استفاده از یک لنز تماسی مناسب، برند و سبک‌های مختلف آن متناسب با سبک زندگی خود مشورت کنید.

آیا ورزش می‌تواند به جلوگیری از آسیب چشم کمک کند؟

آیا ورزش می‌تواند به جلوگیری از آسیب چشم کمک کند؟

یک مطالعه­ی کوچک روی موش‌ها نشان می‌دهد که ورزش ممکن است در برابر رشد بیش از حد رگ‌های خونی که در بیماری‌های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) رخ می‌دهد، محافظت کند. مشخص نیست که آیا ورزش از برخی بیماری‌های چشمی در انسان محافظت می‌کند یا خیر. پیش از اینکه پزشکان بتوانند ورزش را به عنوان یک روش کم هزینه و خود مدیریتی برای کاهش خطر بیماری‌های چشمی مانند AMD، که یکی از دلایل اصلی کاهش بینایی در میان افراد 50 ساله یا بالاتر است، توصیه کنند؛ مطالعات بالینی بیشتری لازم است تا این تأثیر را در افراد نشان دهد.

چگونه عینک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

چگونه عینک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

عینک راه آسانی برای اصلاح بینایی است. اما انواع بسیاری از عدسی‌ها، قاب‌ها و حتی پوشش‌های عدسی وجود دارد. هنگام خرید عینک از کجا باید شروع کرد؟

کارهایی که نباید بعد از جراحی گلوکوم انجام داد

کارهایی که نباید بعد از جراحی گلوکوم انجام داد

گلوکوم یک بیماری جدی چشم است. زمانی اتفاق می افتد که سیستم تخلیه چشم به درستی کار نمی‌کند و مایع در چشم جمع می‌شود. این تجمع مایع می‌تواند باعث افزایش فشار چشم شود و سبب آسیب دائمی به عصب بینایی شود. این آسیب احتمال دارد باعث از بین رفتن دید محیطی فرد شود. با گذشت زمان، با پیشرفت بیماری، دید تونلی ممکن است رخ دهد.  اگر جراحی را برای اصلاح گلوکوم خود انتخاب می‌کنید، چند مورد وجود دارد که باید سعی کنید بعد از جراحی از آن‌ها اجتناب کنید.

با خرید عینک جدید با چه ماجراهایی روبرو می‌شویم؟

با خرید عینک جدید با چه ماجراهایی روبرو می‌شویم؟

در نظر بگیرید که برای اولین بار پس از مدتی سردرد و دیدن تار تابلوهای خیابان، بالاخره تصمیم گرفتید تا طلسم را بشکنید و به اپتومتریست مراجعه کنید. متخصص پس از معاینه‌چشم به شما می‌گوید که عینک طبی دیگر عضوی از زندگی آینده‌تان به حساب می‌آید. حالا اینکه با عینک چه شرایطی را تجربه می‌کنید؟ در این مقاله برایتان گفته‌ایم! 

با پیر شدن چشم ها چه کنیم؟

با پیر شدن چشم ها چه کنیم؟

پیرچشمی، از دست دادن تدریجی توانایی چشمان شما برای تمرکز بر روی اجسام مجاور است. این موضوع یک بخش طبیعی و اغلب آزاردهنده در زمان میانسالی است. پیرچشمی معمولاً در اوایل تا اواسط دهه 40 شما قابل توجه و تا حدود 65 سالگی بدتر می‌شود.

ممکن است زمانی متوجه پیرچشمی خود شوید که کتاب و روزنامه را در دست بگیرید تا بتوانید آنها را بخوانید اما به سختی می‌توانید کلمات را تشخیص دهید. یک معاینه اولیه چشم می‌تواند پیرچشمی شما را تایید کند. برای درمان این وضعیت، می‌توان به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی و حتی جراحی فکر کنید.

بازی های ویدیویی چگونه بر سلامت و بینایی تأثیر می‌گذارند؟

بازی های ویدیویی چگونه بر سلامت و بینایی تأثیر می‌گذارند؟

بازی‌‎ های ویدیویی وسیله‌ای بسیار عالی سرگرمی و حتی آموزش برای کودکان و بزرگسالان هستند. اما این بازی‌ ها همچنین می‌توانند مشکلات سلامتی نیز ایجاد کنند. این مشکلات می‌تواند شامل هر چیزی از کم خوابی گرفته تا اعتماد به نفس پایین باشد. گذراندن زمان بیش از حد در مقابل صفحه نمایش نیز می‌تواند به بینایی آسیب برساند. علاوه‌براین صرف زمان زیاد برای انجام بازی های ویدیویی، می‌تواند باعث درد مفاصل و عضلات شود.

اما از سوی دیگر با وجود این عوامل نامطلوب، بازی های ویدیویی می‌توانند برخی از جنبه‌های سلامتی را نیز بهبود بخشند. به عنوان مثال، اختلالات بینایی مانند آمبلیوپی را می‌توان با بازی های ویدئویی خاص درمان کرد. همچنین بازی هایی که نیاز به تیم سازی و سایر ویژگی های چند نفره دارند، می توانند مهارت های اجتماعی را در افراد بهبود بخشند.

آیا من کاندیدای مناسبی برای لیزیک هستم؟

آیا من کاندیدای مناسبی برای لیزیک هستم؟

لیزیک زندگی بیش از 40 میلیون نفر را در سراسر جهان متحول کرده است. شاید برایتان تعجب آور باشد که بدانید بسیاری از افرادی که از عینک و لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، واجد شرایط لیزیک هستند، حتی کسانی که نسخه‌ های بالایی دارند.

عوامل مختلفی وجود دارد که بر واجد شرایط بودن لیزیک تأثیر می‌گذارد و متخصصان هنگام تعیین اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای لیزیک است یا خیر، فاکتورهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. وقتی برای مشاوره قبل از عمل مراجعه می کنید، یک سری آزمایشات تشخیصی باید انجام شود تا به متخصصان امکان ‌دهد تا واجد شرایط بودن شما را تأیید کرده و بهترین برنامه‌ی درمانی مناسب برای شما را ارائه کنند.

در ادامه به برخی از عواملی که می‌توانند بر کاندیداتوری شما برای لیزیک تأثیر بگذارند اشاره می‌کنیم.

نکاتی برای انتخاب بهترین عینک آفتابی

نکاتی برای انتخاب بهترین عینک آفتابی

عینک آفتابی ابزاری ضروری است که در هر فصل یا مکانی که خورشید و پرتوهای بازتابنده آن بر چشم و بینایی شما تأثیر می‌گذارد، به حداقل رساندن روشنایی کمک می‌کند.

 عینک آفتابی که در شکل‌ها و سبک‌های مختلف موجود است، چیزی بیش از لوازم جانبی مُد است – آن‌ها ابزار مهمی برای محافظت از چشمان شما در برابر پرتو فرابنفش (UV) یعنی انرژی تشعشعی تولید شده توسط خورشید هستند. این پرتوهای UV - از جمله UVA و به ویژه UVB - به بافت‌های سطحی چشم، قرنیه و عدسی آسیب می‌زند. با گذشت زمان، این آسیب می‌تواند منجر به آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و سایر بیماری‌های چشمی شود که بینایی را از بین می‌برند.

در چه شرایطی از عدسی های پلاریزه استفاده می‌شود؟

در چه شرایطی از عدسی های پلاریزه استفاده می‌شود؟

عدسی‌های عینک آفتابی پلاریزه یا ضد تابش نور، تابش نور و خستگی چشم را کاهش می‌دهند. به همین دلیل، آن‌ها بینایی و ایمنی را در برابر نور خورشید بهبود می‌بخشند. هنگام کار یا بازی در خارج از منزل، ممکن است ناامید شوید و حتی به طور موقت در اثر نور و تابش خیره کننده‌ی  بازتاب شده  نابینا شوید. این یک وضعیت بالقوه خطرناک است که خاصیت پلاریزه می‌تواند از آن جلوگیری کند.

بینایی در خانم ها: خطرات و راهکارهایی برای حفظ آن

بینایی در خانم ها: خطرات و راهکارهایی برای حفظ آن

زنان موجودات قوی و باورنکردنی هستند که در هنر کنار هم نگه داشتن چیزها، حتی زمانی که در شرایط نامساعدی هستند، تسلط دارند. اما متأسفانه یکی از آسیب‌های جدی که زنان با آن مواجه هستند، سلامت چشم ‌هایشان است.

پژوهش‌های انجام شده در 20 سال گذشته نشان داده است که زنان در مقایسه با مردان در معرض خطر بیشتری برای تغییرات بینایی، آسیب و از دست دادن آن هستند. در واقع، زنان 12 درصد بیشتر از مردان در معرض از دست دادن بینایی هستند.

اگرچه مشکلات جدی بینایی تنها مختص زنان نیست، اما آن‌ها می‌توانند تأثیرات متفاوت و بیشتری را نسبت به مردان روی عملکرد بینایی خود تجربه کنند. عوامل بیولوژیکی زیادی در ایجاد مشکلات بینایی نقش دارند که زنان نمی‌توانند آن‌ها را کنترل کنند. با این حال، آگاهی از خطرات این امکان را فراهم می‌کند تا گام‌هایی را در جهت حفاظت از بینایی برداشته شود و بر شمار زنانی که با چشمان سالم و بینایی سالم زندگی می‌کنند، افزوده گردد.

چگونه رنگ قاب عینک خود را انتخاب کنیم؟

چگونه رنگ قاب عینک خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ مناسب برای فریم ممکن است کار سختی باشد؛ زیرا انتخاب رنگ مناسب (یا اشتباه) تفاوت زیادی را در ظاهر شما ایجاد خواهد کرد. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا رنگ فریم مناسب عینک خود را انتخاب کنید.

آیا آرایش باعث عفونت چشم می‌شود؟

آیا آرایش باعث عفونت چشم می‌شود؟

عفونت چشم زمانی رخ می‌دهد که باکتری ها، ویروس ‌ها یا قارچ ‌ها به بخشی از چشم یا ناحیه اطراف آن حمله کنند. یکی از علل شایع عفونت چشم، به ویژه در زنان، آرایش چشم است. این امر به ویژه زمانی صادق است که از آرایش چشم گذشته از تاریخ انقضا استفاده شود، زیرا آرایش چشم قدیمی می‌تواند حاوی سطوح بالایی از میکروب باشد.رعایت بهداشت آرایش چشم برای جلوگیری از عفونت و سوزش چشم در داخل و اطراف چشم مهم است.

از کجا بفهمیم فرزندمان مشکل بینایی دارد؟

از کجا بفهمیم فرزندمان مشکل بینایی دارد؟

معاینات چشم در مراحل اولیه در دوران کودکی و از بدو تولد انجام می‌شود.  پس از آن پیش از ورود به مدرسه، باید غربالگری بینایی را به عنوان بخشی از بررسی سلامت ورودی مدرسه انجام داد. این مورد برای شناسایی مشکلات بینایی که می‌تواند بر یادگیری کودک در مراحل اولیه تأثیر بگذارد، مهم تلقی می‌شود. اگر مشکل بینایی در کودک شما تشخیص داده شد، برای آزمایش‌های بیشتر به متخصص ارجاع داده می‌شود. این کار ممکن است در مطب یک اپتومتریست یا چشم پزشک و یا در بیمارستان انجام شود.

1 2 3 4 5  >>