• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

مقالات

در صورت تماس ضد عفونی با چشم چه باید کرد؟

در صورت تماس ضد عفونی با چشم چه باید کرد؟

متخصصان برای مراقبت از بهداشت فردی، شستن مداوم دست‌ها و افزایش استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها را برای از بین بردن میکروب‌های آسیب زا توصیه می‌کنند. با اینکه ضدعفونی کننده دست راحت‌تر از شستشوی آن با صابون یا مایع دستشویی است، اما حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند خطرناک باشد، به خصوص اگر با چشم ها تماس داشته باشد. بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌ های دست حاوی غلظت بالایی از اتانول هستند و این ماده‌ای شیمیایی به اندازه‌ ای قوی است که می‌توانند سلول‌های قرنیه، سطح شفاف جلویی چشم را از بین ببرد.

چرا من هاله می بینم؟

چرا من هاله می بینم؟

دیدن هاله در اطراف چراغ‌ می‌تواند باعث نگرانی شود یا اینکه کاملا طبیعی باشد. اگر متوجه دیدن ناگهانی هاله ها شدید و علائمی مانند درد، تاری دید داشتید، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید چرا که می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری جدی چشمی باشد.

بازی های مفید برای پیشگیری از نزدیک بینی کودکان

بازی های مفید برای پیشگیری از نزدیک بینی کودکان

 تخمین زده می‌شود که تا سال 2050 بیش از نیمی از ما نزدیک بین خواهیم بود. مطالعات نشان داده است که گذراندن وقت در خارج از منزل خطر نزدیک بینی (مایوپیا) را در کودکان کاهش می‌دهد. در این مقاله به چند سرگرمی در فضای باز پرداختیم که برای کودکان در تمام سنین و حتی خود شما مفید است.

 

این 8 عادت مهم را برای سلامت چشم به کودکانتان بیاموزید

این 8 عادت مهم را برای سلامت چشم به کودکانتان بیاموزید

والدین می‌توانند عادات و رفتارهایی را که برای چشم و بینایی آنها بهترین است، به فرزندان خود بیاموزند. بیشتر کودکان می‌توانند اهمیت دید واضح و سلامت چشم را درک کنند و دوست دارند یاد بگیرند که چگونه به بهترین نحو از چشمان خود در برابر عفونت و آسیب محافظت کنند. شروع عادات مثبت در سنین پایین به ایجاد یک سبک زندگی سالم کمک کرده و افراد را به داشتن چشمان و بینایی سالم برای مابقی عمر تشویق می‌کند.

 

برای تقویت بینایی چه بخوریم؟

برای تقویت بینایی چه بخوریم؟

چه غذاهایی برای بینایی ما مفید است؟ بسیاری از ما سعی می‌کنیم مواد غذایی مناسب بخوریم تا لاغر و خوش اندام باشیم، اما غافل از این هستیم که سلامت چشم نیز مهم است. آیا مصرف روزانه‌ی هویج ما را از مراجعه به اپتومتریست معاف می‌کند؟در این مقاله به تاثیر مصرف بعضی ویتامین‌ ها بر بهبود بینایی پرداختیم.

علت بروز لکه قهوه ‌ای روی چشم و درمان آن چیست؟

علت بروز لکه قهوه ‌ای روی چشم و درمان آن چیست؟

ظاهر شدن لکه قهوه ای روی چشم ممکن است علل مختلفی داشته باشد. گاهی‌اوقات ممکن است به علت کک و مک چشم باشد. در موارد بسیار نادری نیز نشانه‌ی نوعی سرطان به نام ملانوم چشمی است. متخصصان چشم این نقطه را تحت نظر خواهند گرفت و در صورت سرطانی شدن، درمان لازم را توصیه می‌کنند.

در بیشتر موارد، لکه قهوه ای روی چشم بی ضرر است و در واقع یک خال داخل چشمی است. در موارد بسیار نادر، ممکن است نوعی سرطان به نام ملانوم چشمی باشد. در این مقاله در مورد هر یک از این احتمالات، علل ایجاد آن‌ها و گزینه های درمانی آن صحبت کردیم.

 

آیا می‌توانیم بینایی خود و فرزندمان را در منزل بررسی کنیم؟

آیا می‌توانیم بینایی خود و فرزندمان را در منزل بررسی کنیم؟

در این مقاله یک تست سنجش بینایی را مطرح کردیم که می‌توانید آن را در خانه انجام دهید و بینایی خود یا اعضای خانواده و دوستانتان را بررسی کنید.

البته به خاطر داشته باشید که این تست بینایی در منزل جایگزین معاینه توسط یک متخصص نیست. چرا که انجام یک معاینه جامع چشم توسط چشم پزشک یا اپتومتریست بسیار دقیق‌تر از تست بینایی در خانه خواهد بود و حتی ممکن است بیماری‌ها و مشکلات اساسی سلامتی شما را در سایر نقاط بدنتان تشخیص دهد. معاینات بینایی حرفه‌ای مهم هستند، زیرا بسیاری از اختلالات چشمی در صورت کشف و درمان به موقع قابل اصلاح هستند. در مورد سلامت کودکان فقط به تست خانگی اعتماد نکنید. کودکان زیر 3 سال باید توسط چشم پزشک یا سایر اپتومتریست معاینه شوند.

 

18 علت تاری ناگهانی دید

18 علت تاری ناگهانی دید

تاری ناگهانی اغلب در اثر یک رویداد منفرد، از جمله جدا شدن شبکیه، سکته مغزی یا TIA ایجاد می شود. این 18 رویداد می‌توانند باعث تاری دید ناگهانی شوند و درمان فوری ممکن است برای جلوگیری از از دست دادن دائمی بینایی مهم باشد. تاری دید که یک عارضه بسیار رایج است. مشکل در هر یک از اجزای چشم شما، مانند قرنیه، شبکیه، یا عصب بینایی، می‌تواند باعث تاری دید ناگهانی شود.

تاری دید با پیشرفت آهسته معمولاً ناشی از شرایط پزشکی طولانی مدت است. تاری ناگهانی اغلب در اثر یک اتفاق ایجاد می‌شود. در این مقاله از 18 دلیل تاری ناگهانی دید در افراد صحبت کرده‌ایم.

از کجا بفهمیم به آب مروارید مبتلا شدیم؟

از کجا بفهمیم به آب مروارید مبتلا شدیم؟

شما هر روز از عدسی چشم خود برای همه کارها از مطالعه گرفته تا رانندگی و تماشای پرندگان استفاده می‌کنید. با افزایش سن، پروتئین‌های داخل عدسی چشم شما ممکن است در کنار هم جمع شوند و عدسی چشم را از حالت شفاف به حالت کدر تبدیل کنند. علاوه بر فاکتور سن، برخی عادات اشتباه نیز می‌توانند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آب مروارید قرار دهند. در این مقاله به بررسی بیشتر دلایل ابتدا به آب مروارید و نشانه های آن می‌پردازیم.

راهنمای کامل استفاده از قطره چشم برای درمان گلوکوم

راهنمای کامل استفاده از قطره چشم برای درمان گلوکوم

گلوکوم، نوعی بیماری است که عصب بینایی چشم شما را تحت تأثیر قرار داده و در موارد شدید منجر به نابینایی می‌شود. عصب بینایی، چشم شما را به مغز شما متصل می‌کند تا بتوانید ببینید. اما گلوکوم معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که مایع در قسمت جلویی چشم شما جمع شود. به این ترتیب فشار در چشم شما افزایش یافته و به عصب بینایی آسیب می‌رساند و در نهایت گفته می‌شود که به اصطلاح بینایی شما را می‌دزدد.

چشمان شما چه چیزی را درباره شما آشکار می کنند؟

چشمان شما چه چیزی را درباره شما آشکار می کنند؟

چشم های یک فرد می‌تواند چیزهای زیادی از جمله خلق و خو، احساسات و حتی عواطف او را نشان دهد. تنها با نگاه کردن به آنها می‌توان حس فرد مقابل را درک کرد؛ چشم ها می‌توانند حالتی گرم و دعوت‌کننده و یا حالتی سرد و دفع‌کننده را به مخاطب منتقل کنند. چشم ما پنجره‌ای به روح ما است. در این مقاله به حقایق جالبی درباره‌ی چشم ها می‌پردازیم و از رنگ های مختلف چشم و شکل منحصر به فرد عنبیه افراد صحبت می‌کنیم.

آنچه باید درباره علت و درمان قرمزی و خون آلود بودن چشم ها بدانید

آنچه باید درباره علت و درمان قرمزی و خون آلود بودن چشم ها بدانید

گاهی اتفاق می‌افتد که از دیدن چشم های خونی خود در آینه نگران شده‌ایم و حس کردیم که این قرمزی چشم ما به دلیل عفونت یا یک موضوع جدی دیگری است. درست است که برخی از بیماری های جدی با سرخی چشم نیز مرتبط می‌شود، اما این مورد یک وضعیت رایج است که معمولاً قابل توضیح است. لطفا برای اطلاع از علائم مرتبط با قرمزی چشم، علل و برخی از عوارضی که ممکن است ایجاد شود، این مقاله را تا انتها بخوانید.

چگونه فشار چشم را اندازه گیری می کنند؟

چگونه فشار چشم را اندازه گیری می کنند؟

 چشمان ما دائماً مایعی به نام زلالیه می‌سازد. همان‌طور که با پلک زدن، آب تازه به چشم شما جاری می‌شود، همان مقدار نیز باید از طریق یک منطقه زهکشی کوچک، تخلیه شود. این فرآیند فشار را در چشم شما، پارامتری به نام فشار داخل چشمی یا IOP ثابت نگه می‌دارد. در این مقاله از نحوه‌ی اندازه گیری فشار چشم بیشتر صحبت کردیم. 

آسیب بینایی ناشی از آب مروارید با درمان مناسب قابل ترمیم است

آسیب بینایی ناشی از آب مروارید با درمان مناسب قابل ترمیم است

بر اساس گزارش منتشر آب مروارید درمان نشده یکی از دلایل نابینایی در سراسر جهان است. آب مروارید به کدر شدن عدسی چشم مربوط می‌شود که عبور نور به چشم را غیرفعال یا تغییر می‌دهد. اما بر خلاف بسیاری از بیماری های چشمی، از دست دادن بینایی به دلیل آب مروارید ممکن است ترمیم شود. جراحی آب مروارید، یکی از رایج‌ترین روش‌های انجام شده در جهان است و دارای 95 درصد موفقیت است. یک مطالعه جدید نشان داد که جراحی آب مروارید، میزان آسیب‌دیدگی استخوان لگن ناشی از زمین خوردن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

عادات بدی که قاتل بینایی ماست

عادات بدی که قاتل بینایی ماست

از قدیم گفته‌اند: "سلامتی یکی از نعمت‌هایی است که ما زیاد به آن فکر نمی‌کنیم؛ مگر آنکه آن را از دست بدهیم.". برخی از عادت‌های روزانه باعث می‌شوند تا بهتر از این نعمت الهی مراقب کنیم. به عنوان مثال با انجام کارها و عادات خوب و ساده‌ای می‌توانیم به حفظ سلامت چشم هایمان کمک بیشتری کنیم. البته به‌طور عکس، اقداماتی هم وجود دارد که ممکن است ناآگاهانه هر روز انجام دهید و سلامت چشمتان را به خطر بیندازید و حتی این همین‌ها به از دست دادن بینایی‌تان منجر شود.

در این مقاله قصد داریم از عادت‌های بدی بگوییم که طبق نظر کارشناسان ممکن است باعث نابینایی یا کاهش دید شما شود.

<<  1 2 3 4 5 6 7  >>