• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

BG Ultra Blue 1.60 UHMC
BG Ultra Blue 1.60 UHMC

BG Ultra Blue (BlueCut/Driving lens)

وقتی صحبت از نور آبی و مضرات آن می‌شود، در اصل منظور نور مرئی پر انرژی (HEV) است. این نور شامل گستره نور بنفش و آبی می‌شود. گستره نور HEV از ۳۸۰ تا ۴۹۵ الی ۵۰۰ نانومتر در نظر گرفته می‌شود.

در مراجع مختلف از جمله طبق اعلامیه مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) و دستورالعمل‌های کمیسیون بین‌المللی حفاظت در برابر تشعشعات غیر یونیزه کننده (ICNIRP)، بازه طول موج ۴۱۵ تا ۴۵۵ الی ۴۶۰ نانومتر از نور آبی، بسته به شدت تابش نور و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور، مضرترین و آسیب‌زاترین طیف طول موج نور آبی، محسوب می‌گردد.

از طرف دیگر، در بسیاری از مراجع اشاره شده است که بازه طول موج ۴۶۵ تا ۴۹۵ نانومتر از نور آبی با تأثیری که بر هورمون ملاتونین دارد، می‌تواند در سلامت خواب، حافظه، هوشیاری و تنظیم ریتم شبانه‌روزی انسان مفید واقع شود.

 

 

هرچند هدف اولیه از تولید عدسی بلوکات، بلاک و تضعیف تابش فرابنفش و نور آبی، خصوصا نور آبی بوده است، اما عدسی‌های بلوکات استاندارد جهان که به عنوان نسل جدید عدسی‌های بلوکات در بازار موجود هستند، تنها بسته به متریال یا مواد اولیه به کار رفته در ساختشان، به میزان‌های متفاوتی پرتو فرابنفش یا UV را بلاک می‌کنند و هدف اصلی‌شان هم بلاک پرتو UV است. هرچند آن بخش از نور آبی یا HEV هم که با UV هم‌پوشانی دارد، بلاک خواهد شد.

طبق استانداردهای اعلام شده جهانی، بهترین عدسی بلوکات که نسل سوم بلوکات محسوب می‌گردد، باید پرتو فرابنفش و نور HEV را تا طول موج ۴۰۶ نانومتر بلاک کند. 

عدسی BG Ultra Blue دارای خام بلوکات از نسل سوم است که طبق استانداردها، پرتو UV و نور آبی را تا ۴۰۶ نانومتر بلاک می‌کند. متریال یا مواد اولیه ساخت عدسی BG Ultra Blue از نوع MR8، ساخت شرکت میتسوکیمیکال ژاپن است که کاملا دیرشکن و بسیار مقاوم در برابر شکست است. این عدسی دارای پوشش اولترا-هایدروفوبیک نیز هست. 

این عدسی برای افرادی که بیش از حد با نور آبی و تابش UV خورشید با شدت تابش 130,000 LUX در تماسند یا ساعات طولانی با لپ‌تاپ و موبایل با شدت تابش کمتر از 1000 LUX کار می‌کنند، بسیار کارآمد و مفید است.

 

 

آن نور یا تابش بسیار شدید، زننده و خیره کننده‌ای که با ورودش به چشم باعث آزار چشم شود، گِلِر (Glare) نام دارد. نور گِلِر در انجام فعالیت‌های خطیری مانند رانندگی، خصوصا رانندگی در شب، اختلال ایجاد می‌کند. وقتی در شب در جاده رانندگی می‌کنیم، هاله نور شدیدا زننده‌ای که در اطراف چراغ اتومبیل‌هایی است که از روبه‌رو به سمت ما می‌آیند، نوعی نور گِلِر محسوب می‌گردد که رانندگی در شب را برای بسیاری از افراد سخت می‌کند. 

پدیده گِلِر بر اثر بازتاب‌ها و انعکاس‌های بیش از حد نور بروز می‌یابد. بنابراین به جای اینکه نور مستقیم وارد چشم شود، آنقدر دچار بازتاب و انعکاس می‌شود که باعث آزار چشم می‌گردد. طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، دیده شده که در بازه طول موج مرئی ۴۸۰ تا ۶۵۰ نانومتر، پدیده گِلِر به میزان قابل توجهی بروز می‌یابد که بیشترین میزان ابتدا در ۴۸۰ و سپس در ۶۵۰ نانومتر رخ می‌دهد.  

 

 

یک روش مقابله استاندارد با پدیده گِلِر استفاده از پوشش آنتی-گِلِر برای عدسی است. پوشش آنتی-گِلِر از انواع پوشش‌های آنتی-رفلکس است که باید به میزان قابل توجهی، بازتاب‌ها و انعکاس‌های نور در بازه ۴۸۰ تا ۶۵۰ نانومتر از نور مرئی را کاهش دهد و کمک کند نور به جای بازتابیده شدن، مستقیم وارد چشم شود. هرچه نور بیشتری مستقیما وارد چشم شود، شفافیت و وضوح و کیفیت دید بالاتر خواهد بود. 

عدسی BG Ultra Blue دارای پوشش آنتی-گِلِر است که به میزان بسیار قابل توجه و استانداردی، بازتاب و انعکاس نور مرئی خصوصا در بازه ۴۸۰ تا ۶۵۰ نانومتر را کاهش می‌دهد و نور بسیار زیادی را مستقیما وارد چشم می‌کند؛ بنابراین، شفافیت و وضوح و کیفیت دید با این عدسی بسیار بالاست. همچنین این عدسی به علت پوشش آنتی-گِلِر که دارد برای استفاده در حین رانندگی خصوصا رانندگی درشب نیز بسیار کارآمد است. 

 

 

 

ضریب شکست 1.60
Abbevalue 42
coating Antireflex-AntiGlare
خام عدسی Bluecut
SHMC or HMC UHMC
Dust repellent
HC
EMI
UV 406 + 400
SPH or ASP ASP

 

نوع عدسی :

Single Vision