• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

ESPF 1.56 SHMC
ESPF 1.56  SHMC

ESPF 1.56 SHMC

اصطلاح SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است که در بحث کرم‌های ضدآفتاب، بیان کننده این است که پوست با استفاده از کرم ضدآفتاب، چند برابر بیشتر از پوست بدون کرم ضدآفتاب، در برابر پرتو UV (پرتو فرابنفش) محافظت می‌شود. به بیانی دیگر، SPF شاخصی برای اندازه گیری میزان انرژی خورشیدی (تابش UV) مورد نیاز برای بروز آفتاب سوختگی روی پوست محافظت شده با فرآورده ضدآفتاب در مقایسه با میزان تابش UV مورد نیاز برای بروز آفتاب سوختگی روی پوست محافظت نشده است. هرچه عدد SPF بالاتر باشد، میزان محافظت در برابر پرتو UV یا پرتو فرابنفش بالاتر است.

SPF در اصل پرتوی UVB را در نظر می‌گیرد. پرتوی UVB (۲۸۰ تا ۳۲۰ نانومتر) طول موج کوتاهتر و انرژی بیشتری نسبت به پرتوی UVA (۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر) دارد و هرچند تنها حدود ۵ درصد از پرتو فرابنفش که به زمین می‌رسد را شامل می‌شود، اما محافظت در برابر آن بسیار اهمیت دارد. از طرفی، حدود ۹۵ درصد از پرتو فرابنفش که به زمین می‌رسد، شامل پرتو UVA است که به بخش‌های عمقی‌تر پوست و چشم نیز می‌رسد و بهتر است در برابر آن نیز محافظت صورت گیرد. ضدآفتاب‌هایی که از عبارت broad spectrum روی بسته‌بندی‌شان استفاده شده، دارای خاصیت محافظت در برابر پرتو UVA نیز هستند.

 

 

 

پرتو فرابنفش از جمله UVB که در زمینه SPF در نظر گرفته می‌شود، هیچگاه به طور کامل و ۱۰۰ درصد فیلتر نمی‌شود و حتی ضدآفتاب‌هایی با SPF-100 در حدود ۹۹ درصد از پرتو UVB را فیلتر می‌کنند.

میزان تابش UV که به پوست و چشم ما می‌رسد و آسیب حاصل از آن، به پارامترهای مختلفی از جمله مدت زمان قرار گرفتن در معرض تابش UV، شدت تابش انرژی خورشیدی بر اساس وضعیت آب و هوا، موقعیت جغرافیایی و ارتفاع، سن، زاویه تابش خورشید و اینکه چه ساعتی از روز است، بستگی دارد.

پرتو UVB توسط چشم و پوست، از جمله پوست دور چشم، جذب شده و به لایه‌های عمقی‌تر نفوذ نمی‌کند. به همین دلیل آسیب زیادی را برای چشم و پوست به همراه دارد که باید در برابر آن محافظت به عمل آید.

 

 

 

تماس زیاد پوست از جمله پوست دور چشم با پرتو فرابنفش، عامل بروز چین و چروک پوستی، لکه‌های پوستی، پیری زودرس و انواعی از سرطان‌های پوستی می‌شود. از طرف دیگر، تماس زیاد چشم با پرتوهای UV می‌تواند منجر به مشکلات و اختلالات چشمی از قبیل آب مروارید، دژنراسیون ماکولا، خشکی چشم و برخی سرطان‌های مربوط به بافت چشم شود.

نور خورشید و تابش UV حاصل از آن، در صبح زود و بعد از ظهر، بیشترین آسیب را برای چشم به همراه دارد؛ همچنین در نیمه‌های روز، بیشترین آسیب را برای پوست، از جمله پوست دور چشم به همراه دارد. در کودکان که قرنیه و عدسی چشم شفاف‌تر و بافتش نازک‌تر است و مردمک چشم گشادتر است و از طرفی، بافت پوست هم ظریف‌تر و حساس‌تر است، میزان جذب پرتو فرابنفش A و B و آسیب حاصل از آن شدیدتر است.

 

 

 

با وجود آسیب‌های شدیدی که پرتو فرابنفش می‌تواند برای چشم ما داشته باشد، فاکتور محافظت در برابر نور خورشید یا همان SPF برای چشم هم ضرورت دارد که تحت عنوان E-SPF یا Eye Sun Protection Factor (espf) شناخته می‌شود.

سابقاً برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید و پرتوهای UV، تنها عبور و انتقال مستقیم UV را در نظر می‌گرفتند که با پوشش‌های عدسی مخصوص یا متریال به کار رفته در عدسی، عبور این پرتوها و رسیدنشان به چشم را محدود نمایند؛ اما بازتابش یا انعکاس UV از سطح پشتی یا همان سطح داخلی عدسی که می‌تواند وارد چشم شود، بسیار اهمیت دارد و باید محافظت در برابر آن صورت گیرد.

خصوصاً در عدسی‌های طبی که دارای پوشش آنتی-رفلکس هستند، بازتابش و انعکاس UV از سطح پشتی عدسی به میزان قابل توجهی رخ می‌دهد که با ورودش به چشم و پوست اطراف چشم، آسیب‌های بسیار بیشتری را نسبت به تابش UV که مستقیماً به سمت عدسی می‌تابد، به همراه خواهد داشت.

 

 

پوشش‌های آنتی-رفلکس که در ساخت عدسی‌ها به کار می‌روند، بازتاب و انعکاس نور را تنها در بازه نور مرئی کاهش می‌دهند، اما با وجود این پوشش‌ها، بازتاب و انعکاس زیادی در بازه طول موج پرتوهای UV رخ می‌دهد.

پوشش espf در سطح داخلی عدسی عینک اعمال می‌شود و این پوشش علاوه بر در نظر گرفتن عبور و انتقال (transmission) مستقیم پرتو UV، انعکاس و بازتابش UV از سطح پشتی عدسی (back reflectance) را نیز در نظر می‌گیرد و هدف پوشش espf محافظت از خود چشم و پوست اطراف چشم در برابر تابش‌های UVA و UVB است.

 

 

عدسی های‌ویژن با پوشش espf یا E-SPF-15 در سطح داخلی عدسی علاوه بر اینکه به واسطه متریال خود محافظت کاملی در برابر پرتو فرابنفش که مستقیماً به سمت عدسی می‌تابد به عمل می‌آورد، به علت داشتن پوششespf یا E-SPF-15، بازتابش و انعکاس UV از سطح پشتی عدسی را نیز تا حدی کاهش می‌دهد.

هرچند جلوی تابش و نفوذ UV به پوست و چشم را نمی‌توان به طور کامل گرفت، اما پوشش espf به کاهش UV ورودی به چشم که حاصل از انعکاس این پرتو از سطح پشتی عدسی است و آسیب زیادی را به همراه دارد، کمک می‌نماید.

 

 

 

 

ضریب شکست 1.56
Abbevalue 36
coating Antireflex+ESPF15
SHMC or HMC SHMC
Dust repellent
HC
EMI
UV 400
SPH or ASP ASP

 

 

 

 

نوع عدسی :

Single Vision