• manouchehri

    optical center

    www.mocoptic.com

مقالات

راهنمای کامل خرید عدسی‌های تدریجی یا پروگرسیو

راهنمای کامل خرید عدسی‌های تدریجی یا پروگرسیو

اندکی پس از 40 سالگی، عدسی چشم‌ها شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود می‌کنند و در نتیجه توانایی تمرکز روی اشیاء نزدیک کاهش می‌یابد. این بیماری پیرچشمی نامیده می‌شود و اغلب با علائمی مانند تاری دید و خستگی چشم هنگام تلاش برای خواندن کتاب ظاهر می‌شود. لنزهای پروگرسیو یا تدریجی که با نام دو کانونی "بدون خط" نیز شناخته می‌شوند، مجموعه‌ای از مزایا را برای کسانی که با دید نزدیک دست و پنجه نرم می‌کنند، ارائه می‌دهند، از جمله حذف خطوط سخت که به طور سنتی در عدسی‌های دو کانونی یافت می‌شود. اما پیدا کردن یک عینک مناسب اغلب می‌تواند کار سختی باشد و لنزهای تدریجی معایب خاص خود را هم دارند. در این مقاله قصد داریم درباره‌ی نکاتی صحبت کنیم که باید پیش از تصمیم‌گیری برای خرید عدسی پروگرسیو در نظر بگیرید.  

چگونه می‌توانم از تیرگی زیر چشم خلاص شوم؟

چگونه می‌توانم از تیرگی زیر چشم خلاص شوم؟

سیاهی زیر پلک در مردان و زنان شایع است. دایره‌های تیره که اغلب با پف همراه هستند، می‌توانند شما را مسن‌تر از آنچه هستید نشان دهند. بدتر از همه، خلاص شدن از شر آنها ممکن است دشوار باشد. این حلقه‌های تیره اطراف پلک ممکن است هر کسی را تحت تاثیر قرار دهند، در بیشتر موارد، علل تیرگی دور چشم، جای نگرانی ندارد و حتی نیازی به مراقبت پزشکی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.

 هشت باور اشتباه درباره‌ی مشکلات بینایی کودکان

هشت باور اشتباه درباره‌ی مشکلات بینایی کودکان

 در این مقاله به 8 باور اشتباهی که درباره‌ی وضعیت بینایی کودکان وجود دارد، اشاره کرده‌ایم. 

آیا کودکان هم دچار آستیگماتیسم می‌شوند؟

آیا کودکان هم دچار آستیگماتیسم می‌شوند؟

آستیگماتیسم یک بیماری چشمی شایع است که باعث تاری دید می‌شود. این بیماری هم بزرگسالان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و هم کودکان را. اگر آستیگماتیسم در کودکان به موقع تشخیص داده نشود یا به درستی درمان نشود، می‌تواند منجر به خستگی یا خستگی چشم ، سردرد و تاخیر در یادگیری آن‌ها شود.

آیا از تاثیر مثبت شکلات تلخ روی بینایی باخبر هستید؟

آیا از تاثیر مثبت شکلات تلخ روی بینایی باخبر هستید؟

مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که شکلات تلخ روی سلامت چشم‌ها تاثیرگذار است. براساس این مطالعات افراط در مصرف این خوراکی خوشمزه می‌تواند بینایی را نیز بهبود بخشد.

دانشمندان در این آزمایش، به گروهی از بزرگسالان یک تخته شکلات تیره برای مصرف دادند. 2 ساعت  پس از مصرف شکلات، افزایش قابل توجهی در وضوح بینایی و حساسیت کنتراست مشاهده شد.

راهنمای خرید عینک مخصوص کودکان و نوجوانان

راهنمای خرید عینک مخصوص کودکان و نوجوانان

پیدا کردن عینک طبی مناسب برای یک کودک به دلایل متعددی می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد و متقاعد کردن او برای نگه داشتن عینک روی صورت خود نیز شاید چالشی باشد که اکثر والدین با آن مواجه شده‌اند. مشکلات چشمی در کودکان نسبتاً رایج است، بیشتر کودکانی که نیاز به عینک طبی دارند، نزدیک‌بین یا دوربین هستند، بنابراین اگر کودک شما در دیدن اشیاء از راه دور یا نزدیک مشکل دارد، نگران نباشید؛ بلکه برای معاینه چشم او در اسرع وقت به نزدیک‌ترین اپتومتریست محل زندگی‌تان مراجعه کنید.

چه نوع عدسی عینک برای چشم من مناسب است؟

چه نوع عدسی عینک برای چشم من مناسب است؟

اکثر مردم هنگام انتخاب عینک، بیشتر زمان خود را صرف انتخاب قاب عینک می‌کنند و از این میان تنها تعداد کمی از افراد هستند که به نوع لنز عینک و اهمیت آن آگاه می‌باشند. امروزه انواع زیادی لنز وجود دارد که از چشم‌ها محافظت کرده و واضح‌ترین و دقیق‌ترین دید را به ما می‌دهد.

 

"درست است که انتخاب فریم عینک برای اطمینان از راحتی و ظاهر آن بسیار مهم است، اما انتخاب لنزهایی که متناسب با بینایی، شیوه زندگی و نیازهای شما هستند، نیز نیازمند صرف زمان و توجه است."

عدسی تدریجی چه فرقی با عدسی دو کانونی دارد؟

عدسی تدریجی چه فرقی با عدسی دو کانونی دارد؟

اگر از فردی که از عینک می‌زند بپرسیم که علت عینکی شدن او چه بوده و چه مشکل چشمی دارد، بیشتر پاسخ‌هایی مثل نزدیک‌بینی (مایوپیا)، دوربینی (هایپرمتروپیا) یا آستیگماتیسم (انحنای نامناسب عدسی یا قرنیه که باعث تاری دید می‌شود) خواهیم شنید. اما آنچه که اغلب نمی‌شنویم (البته به جز در افراد مسن) مشکل واضح نبودن اجسام دور و نزدیک است. این مشکل چه مفهومی دارد؟ آیا چنین شخصی مجبور است از عینک‌های مختلف استفاده کند یا اینکه می‌تواند به طور هم‌زمان از یک عینک استفاده کند و دید دور و نزدیکش را اصلاح کند؟

باید گفت برای رفع این مشکل در چنین مواقعی متخصص به ما پیشنهاد می‌کند تا از لنزهای دو کانونی و تدریجی استفاده کنیم. هر دوی این عدسی‌ها به حل بیش از یک نقص چشمی کمک می‌کنند که معمولاً نزدیک‌بینی و پیرچشمی است. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر این دو عدسی را بررسی کنیم، لنزهای دو کانونی و پروگرسیو (تدریجی) با هم تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله به بیان تفاوت‌های این دو نوع عدسی رایج برای رفع مشکلات چشمی خواهیم پرداخت. همچنین در انتهای آن راهکارهایی را برای عادت کردن به عینک تدریجی ارائه کرده‌ایم که مطالعه‌ی آن خالی از لطف نیست.

چرا هنگام کار با رایانه به عینک مخصوص نیاز داریم؟

چرا هنگام کار با رایانه به عینک مخصوص نیاز داریم؟

 این روزها بسیاری از کارهای ما مبتنی بر رایانه است. اما غافل از این هستیم که کار با رایانه چه بلاهایی که سر چشم ما نمی‌آورد. خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش می‌تواند مشکلاتی مانند تاری دید، خستگی، قرمزی چشم و حتی سردرد ایجاد کند. در مجموع این علائم به عنوان سندروم بینایی رایانه‌ای (CVS) یا فشار دیجیتالی چشم شناخته می‌شود.

براساس پژوهش‌های انجام شده بین 75 تا 90 درصد از کاربران رایانه از خستگی چشم دیجیتالی رنج می‌برند. پس با توجه به این آمار ما نیز از این بیماری در امان نیستیم! اما خبر خوب اینکه با چند کار ساده می‌توانیم به چشم‌هایمان کمک کنیم تا با حجم کاری روزانه خود کنار بیایند! یکی از این کارها انتخاب عدسی مناسب برای کاهش فشاردیجیتالی چشم است.

علت تاری دید و سردرد چیست؟

علت تاری دید و سردرد چیست؟

بیشتر ما سردرد را تجربه کرده‌ایم  که به صورت درد در قسمت یا تمام سرمان بوده است. گاهی اوقات این سردرد همراه با تاری دید اتفاق می‌افتد یا باعث تاری دید می‌شود که احتمال دارد علت آن بیماری زمینه ای یا یک مورد اورژانسی باشد.

سردرد و تاری دید معمولاً علائم مختلف دارند. برخی از این حالات می‌تواند عوارض جدی داشته باشد، بنابراین در صورت داشتن علائم شدید نباید در مراجعه به پزشک، تردید کنند. در این مقاله پنج علت احتمالی سردرد و تاری دید و همچنین درمان‌ها و زمان مراجعه به پزشک را مورد بحث قرار دادیم که پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله را بخوانید.

آنچه باید در مورد لیزیک و خشکی چشم بدانید

آنچه باید در مورد لیزیک و خشکی چشم بدانید

جراحی لیزیک روشی است که در آن از لیزر برای کمک به اصلاح عیوب انکساری چشم و بهبود توانایی تمرکز چشم استفاده می‌شود.در طول عمل لیزیک، لیزر ویژه‌ای قرنیه را تغییر می‌دهد تا نور در پشت چشم متمرکز شود. این کار قدرت تمرکز چشم‌ها را افزایش داده و بینایی را بهبود می‌بخشد.

در ضمن اینکه لیزیک می‌تواند بینایی را بهبود بخشد، اما ممکن است برای همه افراد، از جمله افرادی که خشکی چشم دارند، مناسب نباشد. در برخی موارد، خشکی چشم نیز ممکن است از عوارض جراحی لیزیک باشد. خشکی چشم معمولاً به حالتی گفته می‌شود که چشم به اندازه‌ی کافی اشک تولید نمی‌کند. این شرایط ممکن است به دلیل عدم تولید اشک کافی از چشم، تولید نکردن نوع صحیح اشک، یا تحت تاثیر قرار گرفتن لایه اشکی در چشم اتفاق بیفتد. 

در این مقاله در مورد خطر خشکی چشم پس از عمل لیزیک و اینکه آیا افراد مبتلا به خشکی چشم می‌توانند جراحی لیزیک انجام دهند، صحبت می‌کنیم.

راهنمای خرید عینک نور آبی

راهنمای خرید عینک نور آبی

از منابع ایجاد نور آبی می‌توان به  نور خورشید، نور LED و دستگاه‌های دیجیتالی اشاره کرد. قرار گرفتن در آماج نور آبی طبیعی به تنظیم ساعت طبیعی بدن کمک می‌کند، اما از آنجایی‌که هر چیزی زیادش ضرر دارد،  نور آبی بیش از حد نیز در طول عصر و شب می‌تواند باعث خستگی چشم و اختلال خواب شود. یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن از آسیب‌های این نور به چشم جلوگیری کرد، عینک نور آبی است. در این مقاله درباره‌ی نحوه خرید عینک نور آبی بیشتر می‌آموزیم تا بتوانیم از چشممان بهتر محافظت کنیم.

چه خطراتی پس از جراحی آب‌مروارید ممکن است بیمار را تهدید کند؟

چه خطراتی پس از جراحی آب‌مروارید ممکن است بیمار را تهدید کند؟

خطرات جراحی آب مروارید به خوبی شناخته شده و مورد مطالعه قرار گرفته؛ چرا که این عمل از رایج‌ترین عمل‌های انجام شده در جهان است. اگر این جراحی به صورت ایمن و موثر انجام شود، اکثر بیماران با برداشتن آب مروارید، بینایی بهتری خواهند داشت. عوارض ناشی از جراحی آب مروارید نادر است و در صورت وجود مشکلات، اکثر آنها با موفقیت درمان می‌شوند. طبق گزارش انجمن جراحی آب مروارید و عیوب انکساری آمریکا (ASCRS)، سالانه ۳ میلیون آمریکایی تحت عمل جراحی آب‌مروارید قرار می‌گیرند که میزان موفقیت کلی آن 98 درصد یا بیشتر است.

اما در این مقاله قصد داریم از خطراتی که پس از جراحی آب مروارید برای چشم ایجاد می‌شود برایتان بگوییم.

 پنج علت حساسیت چشم به نور خورشید و درمان آن

پنج علت حساسیت چشم به نور خورشید و درمان آن

شاید برای شما هم پیش آمده که در وسط روز بیرون از خانه بودید و ناگهان متوجه شدید که عینک آفتابی‌تان را در منزل جا گذاشته‌اید. احتمالاً بلافاصله متوجه‌ حساسیت چشم‌هایتان به نور خورشید شده‌اید. مدام پلک زدید و سعی کردید تا با دستتان از چشم‌ها مراقبت کنید و به نوعی از ورود نور شدید به چشم جلوگیری کنید. این موضوع برای همه‌ی ما عادی است و علت آن این است که چشم‌های ما به طور طبیعی نسبت به نور خورشید حساس است و باید از چشم خود در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید محافظت کنیم.

حساسیت به نور حتی می‌تواند فعالیت‌های عادی زندگی فرد را در طول روز مانند رانندگی با دشواری روبرو کند. به‌طوریکه رانندگی در نور شدید خورشید (حتی با داشتن عینک آفتابی) یا هنگام شب برای فرد غیر ممکن خواهد شد. این حالت مانند تجربه‌‌ی موقتی است که موقع خروج از سالن تاریک سینما هنگام ظهر و نور شدید احساس می‌کنیم. اما فتوفوبیا یک مشکل تمام وقت است. در این مقاله، در مورد اینکه چرا چشم‌ها به نور خورشید حساس می‌شود صحبت می‌کنیم و توصیه‌هایی را نیز برای کاهش این عارضه ارائه خواهیم داد.

انواع و اقسام لنزهای مخصوص عینک‌ آفتابی

انواع و اقسام لنزهای مخصوص عینک‌ آفتابی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید عینک آفتابی به عنوان یک تکنیک اصلی بقا و حیات در جنگ جهانی دوم به کار برده شد. در آن دوران، مردم رنگ عینک خود را به شدت تیره می‌کردند تا چشمانشان را از نور محافظت کنند. به تدریج، عینک آفتابی به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از پوشاک و استایل شناخته شد. با وجود اینکه مد هر روز در حال تغییر است، اما عینک آفتابی همچنان جایگاه خود را به عنوان بخش برجسته پوشاک، سلامت و مراقبت از چشم حفظ کرده است.

با توجه به اهمیت عینک آفتابی در سلامت چشم قصد داریم در این مقاله به انواع مختلف لنزهای عینک آفتابی، کاربرد و همچنین تأثیر آن‌ها بر چشم بپردازیم.

 

<<  1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>